Bílovec 17. ledna odstartoval projekt Česko mluví o vzdělávání. Během půl roku proběhne po celé zemi řada diskuzí o tom, kam by mělo směřovat české školství. Jedna taková beseda o lásce, důvěře a vzájemné náklonnosti v rodině se uskutečnila ve středu 23. ledna na Základní škole Komenského v Bílovci.

Speciální pedagog, logoped, učitel a lektor vzdělávání Jiří Halda tam v rámci Týdne otevřených dveří besedoval s přítomnými o tom, jak pracovat s dětmi, a vyslovil několik zajímavých a inspirativních návodů pro rodiče současné i budoucí. Halda s touto školou spolupracuje už druhým rokem v rámci vzdělávání učitelů. „Být rodičem či učitelem je velmi těžké, protože díky absolutní odlišnosti každého dítěte není na výchovu či vzdělávání návod nebo manuál. Mluvme proto s dětmi více, ptejme se jich, ať nám beze strachu mohou říci, jaké jsou. Berme vážně jejich potřeby a to, co nám říkají," podotkl Halda.

Přednášku  Jiřího Haldy (úplně vpravo) si v Bílovci nenechalo ujít spoustu posluchačů.

PŘEDNÁŠKU JIŘÍHO Haldy (úplně vpravo) si v Bílovci nenechalo ujít spoustu posluchačů. Foto: Deník/Simona Mikšová

Rodiče by dle něj neměli podceňovat spolupráci se školou, protože děti tam tráví spoustu času. Na to reagovala ředitelka školy Hana Bajnárková: „Úkolem dnešní školy by měla být snaha dát dětem dostatek impulzů, námětů, návrhů a možností k přitažlivým a podnětným činnostem. Aby si rodič takovou školu pro své dítě zvolil, musí se škola proměnit v prostředí pozitivního prožívání a zdravého sebevědomí, v prostředí vzájemné spolupráce mezi učiteli, žáky i rodiči."

Během samotné besedy panovala příjemná atmosféra, Halda vyprávěl velmi poutavě a poslouchala ho plná třída. Během dvouhodinového povídání prozradil několik zásad. „Rádi říkáme, že na nic není čas, ale nejvíce času nám sežere komunikace přes internet a mobil," prozradil Halda. Podle něj je jedním z nejdůležitějších pravidel to, že u spánku, jídla, oblékání a hygieny má být pohoda, jinak to může děti negativně ovlivnit. Některé špatné zkušenosti se prý mohou projevit až v dospělosti.

„Osmdesát dva procent českých rodin se nesejde u jídla ani jednou týdně," varoval dále Halda a připomněl, že třeba zasedací pořádek ukotvuje vztahy a právě nejcitlivější problémy si svěřujeme u jídla. A třeba dalším pravidlem, o které se Halda podělil, je to, že sliby by se měly plnit. „Cokoliv dítěti slíbíme, musíme splnit, proto máme slibovat v omezeném počtu," podotkl a na závěr dodal větu, kterou by si měli všichni rodiče zapamatovat: „Vychovávat děti není žádná věda, je to amatérský stav. Žádný rodič na to nemá školu."

Návštěvníci si z přednášky odnášeli úsměv na tváři a mnozí pak ještě dlouhou dobu řešili, co při výchově svých dětí udělali špatně. „Byly to příjemně strávené dvě hodiny. Člověk si leccos uvědomil," usmála se jedna z přítomných žen.

SIMONA MIKŠOVÁ