VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protestující Valachy přijal v Praze předseda vlády

Frenštát pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ - Upozornili na svůj problém, dostali se do povědomí, ale zůstávají obezřetní. Zhruba s takovými pocity se vrátili členové delegace, která jela protestovat proti nové energetické koncepci státu.

23.10.2009
SDÍLEJ:

Delegace z Frenštátu pod Radahoštěm přijela do Prahy, aby předala stanovisko starostů měst a obcí v okolí Beskyd k nové energetické koncepci státu. Foto: Archiv/města Frenštátu pod Radhoštěm

Návrh nové energetické koncepce České republiky je na světě krátkou dobu. I ta stačila na to, aby zástupci Frenštátu pod Radhoštěm, Kopřivnice, Rožnova pod Radhoštěm, Trojanovic, Tiché, Veřovic, Bordovic a Kunčic pod Ondřejníkem podepsali Stanovisko k aktualizaci státní energetické koncepce České republiky z října 2009, ve kterém navrhují, aby bylo ložisko Frenštát z návrhu této koncepce vyřazeno. V úterý s tímto stanoviskem vyrazila do Prahy delegace, aby jej přednesla v poslanecké sněmovně a předala náměstkovi ministra průmyslu a řediteli sekce energetiky Tomáši Hünerovi.

Energetické lobby využivají současné politické sitauce

„Potřebovali jsme hlavně rychle reagovat, protože nám připadá, že energetické lobby využívají momentální politické situace. Stanovisko podepsalo osm starostů a má je projednat asi pětadvacet dalších zastupitelstev,“ uvedl místopředseda občanského sdružení Naše Beskydy Marián Žárský.

Ve zmíněném stanovisku zástupci obcí a měst mimo jiné uvádějí: „Zásadně nesouhlasíme s návrhem zmíněné aktualizace energetické koncepce, která by v případě odsouhlasení vládou znamenala otevření přímé cesty k devastaci Beskyd a následně vytvoření nového problémového regionu.“

Žárský líčil, jak se po peripetiích dostali do poslanecké sněmovny, kde se setkali s poslanci i ministry, a nakonec je přijal i samotný předseda vlády Jan Fischer. „On řekl, že jeho úřednická vláda nemá mandát na to, aby tuto energetickou koncepci schvalovala. Tedy, že oni žádné zásadní rozhodnutí ke schválení koncepce neučiní. Takže jsme získali nějaký čas.

Musíme být ostražití

Musíme burcovat veřejné mínění a vyvíjet tlak, aby to neprošlo,“ pokračoval Žárský, jenž si myslí, že cesta do Prahy byla určitě hodně důležitá.
O ostražitosti hovořil v souvislosti s momentální situací i starosta Trojanovic Jiří Novotný. „Musíme pracovat na tom, aby připomínky k energetické koncepci měly co největší váhu. Aby tam ložisko Frenštát nebylo zmiňováno buď vůbec, nebo jen jako strategická zásoba do budoucna. S tím premiér de facto souhlasil, ale upozornil, že aktualizaci není schopen zastavit,“ sdělil Novotný a dodal, že v Praze sice slyšeli slova o tom, že vše je hodně vzdálená budoucnost, ale nikdo nehovořil o tom, jak dostat ložisko Frenštát z koncepce pryč. „Takže se nesmíme nechat uchlácholit,“ poznamenal Novotný.

Společně s ním a Žárským byli v delegaci Zdeňka Leščišinová, místostarostka Frenštátu pod Radhoštěm, František Šulgan, zástupce Správy CHKO Beskydy, Drahomír Strnadel, jednatel Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu, předseda sdružení Naše Beskydy Stanislav Uruba a jedna krojovaná dívka.

Více k v souvisejících článcích vpravo nahoře.

Autor: Ivan Pavelek

23.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení