„Nelíbí se mi, že se dotace rozdávají takovýmto způsobem. Je to neprůhledné, peníze se pořád někde ztrácejí, což ostatně sledujeme všichni. Peníze prostě někam mizí, viník se nikdy nenajde a obce poté na nic nemají," zněla ostrá odpověď starostky Vrchů Jiřiny Pešlové na otázku Deníku, proč se její obec přidala k celostátní protestní akci. Stejné názory, jen v různých formulacích, je slyšet napříč republikou, Novojičínsko nevyjímaje. Překřížené hrábě, symbol protestů, byly ve středu vidět na řadě obecních úřadů v okrese.

Začátkem dubna se rozhodli starostové třinácti novojičínských obcí dát zřetelně najevo, co si myslí o evropských projektech, ve kterých se takzvaně „točí" neuvěřitelné peníze. V Albrechtičkách, Hodslavicích, Rybí, Luboměři, Spálovu a dalších obcích se tehdy objevily na začátku a konci obcí protestní modré cedule s nápisem: „Máme nárok na peníze z EU!" Vedle tohoto nápisu zdobil cedule symbol zákazové značky s hráběmi.

„Samosprávy takto chtěly v den zasedání upozornit Vládu České republiky, že dělení evropských prostředků nemá být hrabáním pod sebe," uvedla tehdy Jana Juřenčáková, iniciátorka této takzvané Druhé zlínské výzvy. O měsíc později se protestní akce dočkala pokračování.

Tentokrát se nevyvěšovaly tabule, ale rovnou hlavní symbol protestu, hrábě. „Symbol přeškrtnutých hrábí už nesly tabule, které jsme před měsícem umisťovali na vjezdové značky do našich obcí. Odmítáme tím hrabivost velkých hráčů z řad centrálních úřadů, ministerstev nebo vlivných podnikatelů, kteří často doslova po miliardách ukrajují z eurodotací prostředky, které mají správně směřovat zejména do slabých a krizí zasažených regionů, například na projekty realizované obcemi," vysvětlil místopředseda Sdružení místních samospráv ČR Jan Sedláček, starosta Křižánek na Vysočině.

Gesto starostů má vyslat do vyšších kruhů požadavek, aby toky evropských financí směřovaly co nejvíce do konkrétních míst,

Tedy na projekty obcí a měst, a aby byly více pod dohledem veřejnosti, jež vynakládání těchto prostředků bedlivě, a navíc bezplatně, kontroluje. Aktivitu nemíní jak zapojené obce, tak hlavní aktéři protestních akcí, jen tak vzdát. „Pokud zkrachují jednání, jsme odhodláni dále pokračovat demonstrací. Určitě to nevzdáme," ujistila předsedkyně Juřenčáková.

Odhodlání je ostatně cítit také na Novojičínsku. Ačkoliv ne všude stihli hrábě namísto vlajky pověsit, starostové oslovených obcí potvrdili, že si za touto aktivitou stojí. „U nás hrábě nemáme, neboť jsem je ráno zapomněla doma. Teď už se pro ně vracet nebudu, nicméně už ona tabule při vjezdu a výjezdu z naší obce dává všem jasně najevo náš postoj," uvedla Marie Janečková, starostka obce Rybí. Podobně zareagovali také v Závišicích. „Hrábě zatím nevisí, protože se s nimi právě před úřadem hrabe, nicméně v protestech jsme jinak velmi aktivní a snahu udělat něco s nespravedlivých rozdělováním evropských peněz od začátku plně podporujeme," uvedla pracovnice závišického úřadu.