Návrhem nové obecně závazné vyhlášky o regulaci hlučných činností na zahradách či v okolí rodinných domů se zastupitelé Studénky zabývali na svém posledním zasedání.

K tomuto bodu vedli dlouhou diskusi, většina z nich se ale k návrhu a k potřebnosti této vyhlášky stavěla spíše skepticky. Jako první se o slovo přihlásila zastupitelka Ludmila Štegnerová, která poukázala na to, že je rozdíl mezi životem na sídlišti a v okrajových částech města, jako jsou Studénka 1, Butovice či Nová Horka.

„Většinou v těch okrajových částech mladí lidé přijedou z práce v pět hodin, mají chvilku čas na rodinu a v sobotu by chtěli posekat trávu. V sobotu ale prší, tak by chtěli tu trávu sekat v neděli, jenže v neděli je ten zákon, tak budou trávu sekat v šest hodin nula pět v pondělí,“ řekla na zastupitelstvu Ludmila Štegnerová a dodala, že je pro, aby si lidé mohli posekat trávu alespoň od 10 do 12 hodin v neděli.

Do diskuse se zapojil také zastupitel Lubomír Vavroš. Ten uvedl, že není zastáncem jakýchkoliv zbytečných vyhlášek a zákazů.

„Myslím si, že je velmi potřebné, aby lidé dokázali respektovat sousedy. Jsem zastáncem toho, aby občané byli ohleduplní a ty vibrující a hlučící prostředky opravdu nepoužívali, pokud chce většinová populace odpočívat,“ podotkl zastupitel města s tím, že dříve se na vesnicích sekala tráva kosou, která také nikoho nerušila.

Podobného názoru byl i zastupitel Libor Slavík, který uvedl: „Také nejsem zastáncem těchto zákazů a příkazů. Nicméně, když už v radě byl takový návrh vyhlášky, stál jsem za tím, aby v něm zůstala pouze neděle a vypadly z něj státní svátky a část soboty.“

Po další debatě, v níž se řešilo, zda se protihluková vyhláška bude vztahovat i na podnikatele a zaměstnance města pracujících na údržbě zeleně, navrhl Lubomír Vavroš, aby se vyhláška z jednání stáhla a vůbec se o ní nehlasovalo. Podle něj by jejím schválením došlo akorát k rozhoření sousedských vztahů a k nejrůznějším sporům.

„Myslím si, že pokud ji schválíme, uděláme si tím víc problémů, než když ji neschválíme,“ poznamenal Lubomír Vavroš.

Na jeho slova zareagoval starosta Studénky Lubomír Šobich. „Není to jednoznačně dáno, že bychom takovou vyhlášku měli vydávat. Diskutovalo se o tom dlouho, jsme si vědomi, že to přinese i opačné názory,“ řekl starosta města a pokračoval: „Někde tu vyhlášku už mají, víme, že za hranicemi naší republiky taková opatření už platí, někde i desítky let.“

Na to navázal také zastupitel Milan Stiller s tím, že ve světě je tato záležitost opravdu běžná, ale vždy se najdou i takoví, kteří to nedodržují. „Já také ctím neděli, předpokládám, že takhle to budou vnímat i naši spoluobčané. Ve výjimečných případech ať si to občané dělají, ale předpokládám, že už jsme natolik demokratická společnost, že si každý uvědomuje, že alespoň tu neděli budeme ctít,“ poukázal Milan Stiller.

VYHLÁŠKU NESCHVÁLILI

Zastupitelé nakonec znění vyhlášky neschválili, pro její vydání se vyslovili pouze čtyři komunální politici, osm z nich hlasovalo proti a šest se při hlasování zdrželo.

K vydání protihlukové vyhlášky se uchylují některá města v regionu i napříč republikou, ale zejména obce, kde je sekání trávy na zahradách či řezání dřeva na dennodenním pořádku.