První vozidla se po novém, celodřevěném mostě projedou přibližně v polovině října. Je už třeba dodělat jen poslední práce a nechat posoudit stavbu statikem. Most Na Poříčí v Žilině v hodnotě jeden a půl milionu korun bude sloužit pěším a přejíždět po něm budou moci také řidiči lehkých nákladních vozidel. „Aby se lidé dostali přes říčku Jičínku, byl rezervní most, zapůjčený Správou státních hmotných rezerv, zatím ponechán,“ uvedla Michaela Mrklovská z odboru obecního podnikání.

To se však netýká obdobných objektů, tentokrát v lokalitě U Jezu v Novém Jičíně a lávky v Bludovicích, které musely ustoupit výstavbě nové. Dočasné objekty zde již nejsou a lidé musí využít objízdných tras, neboť nový most i lávka jsou v současné době ve výrobě. „Připravuje se betonování úložných prahů. Ocelová konstrukce samotné lávky už byla smontována v dílně, na stavbě se pak doplní o železobetonovou desku,“ vysvětlila Mrklovská.

Také lávky v Bludovicích se místní dočkají v polovině příštího měsíce. Její cena se vyšplhala na téměř sedm set tisíc korun.

Jak to bude s mostem U Jezu, osvětlila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková: „Bude hotov o měsíc později a bude stát 3,4 milionu korun, včetně DPH. Tady jsou práce rozsáhlejší.“ V tomto místě totiž blesková povodeň zanechala pořádnou stopu v podobě značně poničeného břehu. „Musejí se vybudovat zcela nové základové pásy, železobetonové opěry a mostní křídla. Dále bude nutno provést zpevnění dna a břehů řeky lomovým kamenem,“ popsala rozsah prací pracovnice odboru podnikání.

Motoristé musí v současné době využít nedaleký most a projet areálem zemědělské školy. „Původní rozpočet na všechny tři stavby byl téměř 11 milionů korun. Radnici se podařilo soutěží ve výběrovém řízení cenu snížit přibližně o 5 milionů. Všechny tři mosty by měly odolat stoleté vodě,“ doplnila Machková. Více než devadesát procent financí jde z unijních.