VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průmyslová zóna v Odrách bude

Dlouhé roky se o průmyslové zóně v Odrách pouze mluvilo. Nyní město konečně učinilo první kroky k jejímu vzniku.

25.9.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Karásek

Debaty o vzniku průmyslové zóny se v Odrách znovu rozjely ještě před prázdninami. Na srpnovém mimořádném zasedání tamní zastupitelé nakonec schválili nákup dvou pozemků o velikosti téměř deset hektarů.

„Pozemky jsou svým umístěním i potřebnou velikostí velmi vhodné k vytvoření budoucí plánované průmyslové zóny. V současné době město eviduje vážné investory o koupi části těchto pozemků se záměrem zřídit na těchto pozemcích nové firemní objekty," informoval prostřednictvím zpravodaje Karel Glogar z kanceláře starosty města.

Město pozemky koupilo od Státního pozemkového úřadu za více než deset milionů korun. Přes jeden z pozemků však vedou stožáry velmi vysokého napětí, které bude muset město přemístit a kabely nahradit podzemním vedením. Tato akce ale nebude levnou záležitostí, náklady na přeložení se šplhají k pěti milionům korun. Moravskoslezský kraj proto městu přislíbil pomoc s financováním.

„Moravskoslezský kraj deklaroval svoji pomoc s tím, že má velký zájem na stabilizaci a rozšíření pracovních míst v kraji," doplnil Karel Glogar. Vznikající průmyslovou zónou se zastupitelé zabývali také ve středu 21. září.

Brali na vědomí Podání žádosti o dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje na projekt Průmyslová zóna Odry přeložka inženýrských sítí.

„Minule jste schvalovali výkupy pozemků od pozemkového úřadu a mluvilo se i o tom, že Moravskoslezský kraj podpoří město při přeložce elektrického vedení," připomněla Kamila Ambrožová, vedoucí odboru rozvoje města. Nyní už bylo jasněji. Celkové náklady na přeložku vedení byly vyčísleny na 5,5 milionu korun. Rada kraje doporučila městu přidělit dotaci ve výši 80 procent, tedy 4,4 milionu korun. O přidělení dotace rozhodovali krajští zastupitelé během včerejšího dne.

DOBRÝ KROK

„Předpokládám, že skutečné náklady budou po jednání s ČEZ o 500 až 600 tisíc korun nižší," sdělil zastupitelům starosta města Libor Helis a posléze pokračoval: „Jednali jsme s firmou, která tady chce investovat jako první. Chce vystavět haly na výrobu zdravotnického zboží. Jednání pokračuje, pokroky zatím nejsou velké, ale doufáme, že se vše ubírá správným směrem."

Místostarosta Pavel Matůšů sice nebyl tak optimistický, ale věřil, že se vše podaří splnit. „Zóna je pro Odry správný krok," nechal se slyšet.

Průmyslová zóna městu velmi prospěje, než však skutečně vznikne, ještě to nějakou dobu potrvá a město bude muset vynaložit ještě další finanční prostředky. Vyřešit bude muset například kanalizaci.

Rozšíření průmyslové zóny na Hřbitovní ulici na okraji města má v plánu také Nový Jičín. Dnes zde už mají své zázemí logistické společnosti i výrobce automobilových komponentů.

Autor: Simona Mikšová

25.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT