Číslo 285 je o něco málo vyšší než v loňském a předloňském roce, kdy šlo do školy poprvé 271 a 246 dětí," potvrdila informaci tisková mluvčí novojičínské radnice Marie Machková s tím, že na čtyřech školách, přičemž pod ZŠ Jubilejní spadá i ZŠ Dlouhá, takže budov je pět, je letos otevřeno třináct prvních tříd. Celkem do školních lavic v Novém Jičíně usedne 2324 žáků.

V druhém největším městě okresu, v Kopřivnici, je počet školáků-nováčků o něco málo vyšší, přestože všichni zatím mluví jen o předběžných číslech.

„Přesný počet žáků, a tedy i prvňáčků, budeme přesně vědět až 1. září," připustila tisková mluvčí města Lucie Petříčková a pokračovala: „Nicméně k zápisům přišlo 310 dětí, přičemž 70 z nich bylo podruhé, tedy mělo takzvaný odklad začátku školní docházky." V Kopřivnici bude otevřeno dvanáct prvních tříd na celkem osmi školách. Dvě ze škol se nacházejí v místních částech Lubina a Mniší a Základní škola Štramberská bude mít spojenou třídu prvňáčků s druháky. Kuriozitou je škola nesoucí jméno Emila Zátopka, kam se žáci-nováčci, stejně jako jejich starší spolužáci, kvůli rekonstrukci poprvé vydají 8. září.