Novojičínsko Většina obcí se ponoří do vánoční atmosféry o první adventní neděli. Na některých místech se však nazdobené jehličnany rozzářily už včera.

Například obec Heřmánky rozsvítila svůj vánoční strom v pátek v podvečer. V programu nechyběl ani živý betlém, povídání o zvířátkách či ohňostroj. V pátek po setmění se vánoční stromy rozzářily také v Petřvaldě, Jistebníku či Hukovicích.

SOBOTNÍ OSLAVY

Poslední listopadovou sobotu, zavane předvánoční atmosféra i do dalších okolních obcí. V Bartošovicích se tradiční symbol Vánoc slavnostně rozsvítí v 17 hodin a stejně tak v Kujavách, kde současně proběhne také vánoční jarmark či ukázka putování dětí základní i mateřské školy do Betléma. To v kulturním domě v Mošnově se od 16.30 hodin uskuteční akce nazvaná Čertí škola aneb Mikulášská nadílka.

Předvánoční čas oslaví spolu s rozsvícením vánočního stromu také obyvatelé Jakubčovic nad Odrou. V sobotu od 16 hodin před obecním úřadem vystoupí děti zdejší mateřské školy a v nedaleké požární zbrojnici bude připraveno bohaté občerstvení. Adventní program odstartuje v 15.30 hodin vánočním pásmem školních i předškolních dětí v Mankovicích na parkovišti u kostela, přičemž o hodinu později se dětem rozzáří oči při rozsvícení vánočního stromu. „Po celou dobu budou mít návštěvníci možnost zakoupit si výrobky dětí na vánočním jarmarku," doplnili mankovičtí pořadatelé.

JEŽÍŠKOVA POŠTA

V pořadí již páté setkání u vánočního stromečku s jeho rozsvícením naplánovali na sobotu v Albrechtičkách. Akce se začátkem v 17 hodin se bude konat na prostranství u pošty a pro ty nejmenší bude připravena také Ježíškova poštovní schránka na dopisy s přáníčky.

O první adventní neděli, jež letos připadá už na 27. listopadu, osvětlí vánoční strom prostor u autobusové zastávky v Pustějově. Od 16 hodin se budou zpívat koledy a chybět nebude ani živý betlém s jesličkami. Ve stejný den i hodinu zavane předvánoční duch také do Jeseníku nad Odrou, kde se bude v tamním kulturním domě zpívat a tančit, a možná přijde i Mikuláš se svou družinou. Na adventní atmosféru se v neděli od 16 hodin naladí i v Hostašovicích. Kulturní komise obce naplánovala pro děti a jejich rodiče program s rozsvícením vánočního stromu, vystoupením školáků i tradičním občerstvením. To v Hodslavicích děti jistě zaujme balónková pošta Ježíškovi, ale i to, jak se na připraveném stromku rozzáří desítky žárovek. Začátek setkání před obecním úřadem je v 16 hodin.

O poslední listopadové neděli, konkrétně od 15 hodin, ožije také plácek u zámku v Trnávce, kde bude k vidění například vystoupení dětí, k poslechu zahraje cimbálovka Tragač z Brušperku a součástí bude také vánoční jarmak či živý betlém. Podobný program čeká na ty, kteří si v neděli najdou cestu do areálu Kulturního informačního centra Sněženka v obci Sedlnice. Úderem 18. hodiny se rozzáří několik desítek žárovek na vánočním stromku, vystoupí děti ze základní i mateřské školy, přičemž k ochutnání bude lákat podávaný tradiční starostův punč. Veselo bude v neděli od 16 hodin také u Společenského domu v Mořkově. „Součástí programu bude již tradiční posílání přáníček Ježíškovi pomocí balónků," připomenuli organizátoři akce, na níž se představí i děti z mořkovské mateřinky.

VÁNOČNÍ STROMY ROZZÁŘÍ TAKÉ NÁMĚSTÍ

Pozadu nezůstávají ani mnohá města na Novojičínsku, jejichž připravené vánoční jehličnany slavnostně osvětlí náměstí taktéž o nadcházejícím víkendu. O tom jsme vás ale již informovali v úterním vydání týdeníku Region.