Na pódiu kina se střídali gratulanti, když tu se objevil správce kina Petr Poštulka. Došel v pleteném svetru s čepicí na hlavě, v rukou nesl dlouhé široké dřevěné lyže přepásané řemínkem. „Co to máš,“ zeptal se jej moderátor akce Marián Žárský. „No lyže,“ odvětil mu Poštulka.

To již zpozorněl oslavenec Jiří Raška a s pohledem na lyže pronesl: „To jsou staré Hikori. Připadají mi nějak povědomé. Na takových nějakých jsem poprvé skákal. Dostal jsem je, když jsem byl na internátě v Příboře. Jel jsem tenkrát s nimi na první soustředění do Špindlerova mlýna, kde jsem rovněž poprvé v životě potkal kamaráda a dlouholetého přítele, a vlastně skoro bratra, Zbyňka Hubače, s nímž se znám pětapadesát let, a vždy si máme co říci“.

Poštulka Raškovu domněnku potvrdil. „Jsou to přesně ty lyže, které pan Raška vzpomenul,“ řekl Poštulka. Překvapený Raška prohodil, že je velmi rád, že se lyže vůbec našly. „Protože tehdejší funkcionář pan Paják byl vynikající člověk, který podporoval sport. Tenkrát mi je jako zapůjčil a vím, že na tom prvním soustředění, mi ulítl kousek špičky. Já jsem to obrečel,“ přiznal olympijský vítěz. Nato potočil lyže pohlédl ke špičkám nahoru, pousmál se a prohodil do bouřlivého smíchu: „No jo, je to tady“.

Petr Poštulka později pro Novojičínský deník uvedl, že lyže přivezl den před akcí Pocta Jiřímu Raškovi z učiliště v Kopřivnici. „Dělal jsem tam dvacet let. Ty lyže tam přitom celou dobu ležely ve skladě sportovních potřeb,“ uvedl Poštulka a připomněl, že učiliště, které kdysi navštěvoval i Jiří Raška, bylo kdysi v Příboře, odkud se přesunulo do Kopřivnice – i s lyžemi. „Tchán mi tehdy řekl, že to jsou Raškovy lyže, které mu vlastně koupilo učiliště, aby měl na čem skákat. Tak jsem si říkal, že když je to výročí, zkusím to. Zavolal jsem tam a oni ty lyže našli. Je s podivem, že s tím třeba nikdo nezatopil,“ podotknul Poštulka.

O dalším osudu lyží zřejmě rozhodnou jednání mezi kopřivnickým učilištěm a frenštátským muzeem, kde již je expozice věnována legendárnímu sportovci. Podle zúčastněných by tam nalezené lyže určitě měly čestné místo.

Více k oslavám Jiřího Rašky najdete v úterním týdeníku Region na straně 3 a 11.