Takzvaná optimalizace poštovní sítě, kterou nastartovala Česká pošta před několika roky, se stala strašákem zejména v menších obcích, kde hrozilo a stále hrozí , že Česká pošta zavře své pobočky. Šancí pro zachování poštovních služeb je program Pošta Partner, v jehož rámci dochází ke změně formy poskytovaných služeb pobočky mají provozovat samotné obce.

A právě Bernartice nad Odrou jsou první obcí na Novojičínsku, jež na partnerství s Českou poštou kývla a zařadila se tak k asi osmi desítkám obcí v republice, které takto učinily. Zdejší pobočka pošty byla dlouho zavřená. „Ona byla uzavřena dočasně, ale známe slovo dočasně. Vždy, když jsem se na ty dveře podívala, připomnělo mi to události z dávnějších let. Věřila jsem, že snad nebudeme čekat dlouho," sdělila se smíchem pro Novojičínský deník Dana Klosová, starostka Bernartic nad Odrou. Důvodem uzavření pobočky byla dlouhodobá nemoc pracovnice, za kterou Česká pošta neměla náhradu. Zmíněná pošťačka však nakonec odešla kvůli nemoci natrvalo. „Zkoušeli jsme inzeráty, letáky, ale nikoho na pár hodin za pár peněz neseženete," pokračovala Dana Klosová.

Poštovní partner…

Bernartice nad Odrou se tak staly jednou z obcí, jež Česká pošta vytypovala jako případného partnera v rámci zmíněného programu Pošta Partner. „Neznám situaci v jiných obcích, ale my jsme tady u nás měli mnoho aspektů, proč ano. Nezpůsobuje nám to nějaký velký problém. Je to v prostorách budovy úřadu, kde ta pošta byla, a pro lidi se tak nic nezmění," uvedla starostka Klosová s tím, že v místnosti bude rovněž pokladna obecního úřadu, což lidem přinese vyšší komfort poskytovaných služeb.

Nabídku České pošty, aby se obec zapojila do programu Pošta Partner, bedlivě zvažovali zastupitelé Bernartic nad Odrou a podle starostky na ni nakonec jednohlasně kývli. „Na jedné straně neexistuje zákon, aby nás pošta k takové změně mohla nutit, na druhé straně jsme obec s malým počtem obyvatel a žádný zákon nám existenci a fungování pošty v obci nezaručuje," vysvětluje starostka Klosová důvody rozhodnutí na stránkách obecního zpravodaje.

V červnu sepsala obec s Českou poštou smlouvu a začala vše připravovat pro spuštění provozu. To nastane v pátek 1. listopadu. „Prakticky tady budou, až na malé drobnosti, zachovány všechny dosavadní služby," upozornila Dana Klosová a poznamenala, že minimálně první měsíc bude pracovnici pobočky zaučovat zaměstnankyně České pošty. „Funguje to tak běžně v Německu a v Rakousku, a už i v naší republice. Určitě nejsme první ani poslední a já věřím, že to tady bude fungovat taky," uzavřela starostka Bernartic nad Odrou s tím, že po určité zkušenosti nebude problém nějakým způsobem upravit provozní dobu pošty podle požadavků většiny obyvatel obce.

Zatím bude poštovní úřad v Bernarticích nad Odrou otevřen po tři hodiny každý den, v pondělky a středy i odpoledne.