Strašidla, mumie, čarodějnice a další pohádkové postavičky završily u příležitosti halloweenského večera premiérový rok příborských piaristických zahrad. Ty se staly pomyslným zeleným srdcem historického centra, kam si lidé zvykli chodit relaxovat, zajít si na koncert nebo dokonce vstoupit do svazku manželského.

„Já osobně jsem s tím velice spokojená," zhodnotila „novorozenecké" období zahrad pro Deník místostarostka města Dana Forišková. „Zahrady jsou využívané pro účely, které jsme si stanovili, ale člověk nemůže být úplně uspokojený, a musí neustále pracovat na něčem novém," dodává zároveň.

Freudovo rodiště má po více než dvaceti letech kulturní zázemí, které mu mohou závidět i mnohem větší města. Nejprve se podařilo vrátit zašlý lesk piaristickému klášteru, následně přilehlým zahradám a nakonec, před pár týdny, i na dohled stojícímu kulturnímu domu.

Město má tak na výběr, kde se budou společenské akce konat, a právě díky zahradám má zázemí i pro venkovní sešlosti.

„Za dobu prvního roku se zahrady dostaly do povědomí nejen občanů města, kteří tam chodili relaxovat, ale i žáků základních škol a gymnázia a tím, že jsme získali titul Historické město roku 2015, tak přijelo i hodně turistů z České republiky, ale i zahraničí. A právě i tito turisté si zahrady oblíbili, neboť nám do návštěvní knihy napsali, že jsou krásné a že se tam cítili velmi dobře. To mě osobně velmi uspokojilo," pochvaluje si místostarostka.

V kulisách historických klášterních zdí se zde letos konaly již první svatby, komorní koncerty nebo divadelní představení či již zmiňovaný halloweenský večer. O využití zahrad se stará nový odbor kultury a cestovního ruchu, a v dalších letech se má portfolio společenských akcí rozšířit.

„Využíváme tyto zahrady všemi možnými způsoby. Do budoucna počítáme s tím, že naše dětské zastupitelstvo, jak máme informace, by tam chtělo pořádat piknikové odpoledne a po kulturní stránce chceme zahrady v budoucnu mnohem více využívat," dodává Dana Forišková.

Zahrady si lidé ale užijí i sami, neboť je to místo, kam mnoho místních chodí relaxovat a užít si chvíli klidu v centru města. Kvalitu 300 let starých piaristických zahrad letos ocenili i odborníci na desátém ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje.

Otevřely se pro veřejnost loni v říjnu a mají rozlohu více než pět tisíc metrů čtverečných a jsou rozdělené na dvě části. Jejich revitalizace vyšla na 22 milionů korun.