„Pokud budeme mít letos v zimě výjezdy k samým takovým turistům, bude se nám pracovat dobře. První letošní zraněná turistka by mohla sloužit jako vzorový příklad, jak se mají lidé v krizové situaci zachovat. Všechno udělala ona i její kamarádi správně,“ říká jeden ze zasahujících záchranářů.

Žádost o pomoc přišla na dispečink Horské služby Beskydy v sobotu 18. listopadu 2023 krátce po 13. hodině. Volali kamarádi mladé ženy, která uklouzla na zledovatělé cestě a přisedla si kotník. Další chůze nebyla žena schopná. Díky tomu, že kamarádi zraněné měli nainstalovanou aplikaci Záchranka, dokázala je Horská služba velmi přesně a také rychle lokalizovat.

Ilustrační foto.
Muž v Bílovci zkolaboval na ulici. Zasahoval vrtulník

Na místo dorazili záchranáři na čtyřkolce a sněžném skútru. V lokalitě pod vrchem Travný bylo místy až 30 centimetrů sněhu a terénní auto na místo nemohlo dojet.

První zásah horských záchranářů v Beskydech v letošní zimě.První zásah horských záchranářů v Beskydech v letošní zimě.Zdroj: se svolením HZS Beskydy

„Než jsme dorazili, poskytli členové turistické skupiny ženě kamarádskou pomoc. Byli dobře vybavení a zachovali chladnou hlavu i v tom, že na místě zůstala pouze část skupiny a druhá část pokračovala v sestupu na chatu. Ženě jsme poskytli tepelný komfort, nohu jsme ji zafixovali do vakuové dlahy a převezli jsme ji na Visalaje, kde si ji do péče převzala ZZS Moravskoslezského kraje. Musím všech osm členů skupiny skutečně pochválit, protože byli dobře připraveni a správně na krizovou situaci reagovali,“ hodnotí postup turistů zasahující horský záchranář. Horská služba Beskydy upozorňuje turisty, že počasí na hřebenech hor má již plně zimní charakter. Tomu je nutné přizpůsobit vybavení na výlety i jejich plánování.