„Na dovolené u moře jsme s manželkou nebyli dlouhá léta. Chováme totiž partu stafordšírských teriérů, kterou jsme si netroufali svěřit jejím ani mým rodičům nebo přátelům,“ popisuje svůj problém Miroslav Lukeš z Ostravy. Letos však přišel na jeho řešení – psy se rozhodl ubytovat v psím hotelu.

Jejich nabídka je v Moravskoslezském kraji široká. Navíc se postarají o psy všech ras na jakoukoli dobu po celý rok. Největší zájem o hlídání je však o letních prázdninách. „Lidé nám své mazlíčky svěřují nejvíce od června do září, o Vánocích nebo na Silvestra. V průběhu roku hlavně o víkendech,“ řekla Věra Mášová, která provozuje Hotel pro psy v Ostravě-Svinově a Kunčicích. Podle jejích slov jí lidé svěřují psy všech povah, ras a s různými denními návyky.

Do celoročního hotelu pro psy a kočky Besi Bronislavy Ryckové ve Štěpánkovicích u Opavy majitelé ubytovávají především větší plemena psů. „Malé plemeno se majitelům podaří udat někde u příbuzných nebo známých. Většího psa, který vyžaduje náročnější péči, svěřují raději nám,“ vysvětlila Rycková. Zájem o ubytování koček je podle jejích slov výrazně menší než u psů. „Kočky lidé nechávají doma, v prostředí, na které jsou zvyklé. Neudělají totiž takový nepořádek jako pes, navíc si i samy zajdou na záchod. Stačí jim, když je přijde nakrmit soused,“ sdělila.

A jak probíhá den čtyřnohého mazlíčka ubytovaného v hotelu? Podle Ryckové různě. „Záleží na počasí a taky na tom, zda se pes snese s ostatními, nebo ne. Venčí se buď ve větších skupinkách, nebo samostatně. První procházka začíná už v pět ráno,“ popsala začátek dne v psím hotelu Rycková. Po ranním venčení následuje krmení. Ve většině psích hotelů si majitel může pro svého mazlíčka vybrat z granulí nebo vařené stravy. Podle toho, na co je jeho pes zvyklý. Přinést mu může i své granule. Po občerstvení psi odpočívají. „Se psy se pak dále chodí ven podle potřeby. Pokud to vyžadují, tak třeba i čtyřikrát za den,“ objasnila Mášová, která ty nejhodnější psy nehlídá v hotelu, ale vezme si je dokonce k sobě domů. Krmení je taky individuální, podle potřeby psa.

Najdou se však i lidé, kteří by psa nikomu cizímu nesvěřili a dovolené přizpůsobují potřebám svých čtyřnohých mazlíčků. „Před lety jsem si vzal psa z útulku. Zvykl si na to, že jsme spolu každý den, a pokud ho svěřím někomu jinému, tak odmítá žrát. Když si někdo pořídí psa, tak by měl zkrátka počítat s tím, že tomu musí přizpůsobit celý svůj život,“ myslí si Dušan Žídek z Ostravy.
Ceník v psích hotelech se většinou pohybuje od sta korun za den až ke dvěma stům korunám, záleží na velikosti psa. O zvířata se starají lidé, kteří mají mnohaleté zkušenosti s jejich chovem.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Podmínky přijetí

očkovací průkaz – nutné je platné očkování proti vzteklině, leptospiróze, psince, hepatitidě, parvoviróze, parainfluenze
a v některých hotelích také proti psincovému kašli

zvíře musí být zcela zdravé, bez vnějších a vnitřních parazitů a bez příznaků infekčních onemocnění
některé hotely nepřijímají agresivní psy a hárající feny

aby se pes cítil jako doma, doporučují provozovatelé hotelů přivézt vlastní pelíšek, deku, polštářek a nejlépe také část oblečení s pachem pána, aby stále cítil jeho přítomnost a lépe si zvykl na nové prostředí

vhodná je oblíbená hračka nebo kost na žvýkání pro krácení dlouhých chvil
nutný obojek, vodítko

a u agresivních psů náhubek

LUCIE RUSKOVÁ