Musher Roman Nižník z Týnu nad Bečvou jezdí po školkách již třetím rokem a jeho nabídka na zpestření lednových dnů zaujala i ředitelku školky Máj Jarmilu Šimurdovou: „Přišel k nám e-mail s nabídkou, že pokud budeme mít zájem, že k nám přijede pán se psím spřežením, dětem o všem povykládá a pak je i sveze.“

Musher i se svou psí posádkou, pěti aljašskými malamuty, dorazil do Nového Jičína v pondělí 25. ledna dopoledne. Dětem nejprve představil práci mushera, vysvětlil jim, co to je psí spřežení, jak dlouhé tratě jsou psi schopni běžet, a také je chovatel poučil, jak se mají ke psům chovat. Děti měly možnost se přesvědčit, že aljašský malamut je přátelské plemeno, osvojily si také základní musherské povely, jako goo (krok), dží (vpravo), ho (vlevo) nebo hohou (stop). „Oni se strašně rádi nechávají hladit, ale pak se jim nechce příliš běhat, nejraději by se nechali totiž hladit pořád,“ přiznal Roman Nižník, člen občanského sdružení MUSHERA Týn nad Bečvou.

Po poutavém vyprávění ve vyhřátých útrobách školky byl čas na opravdové psí spřežení na prostranství před mateřskou školou na ulici Karla Čapka. Kolemjdoucím se naskytl v pondělním dopoledni opravdu nevšední úkaz. Na zasněženém prostranství, mezi panelovými domy, kočíroval musher na saních pětihlavou smečku severských psů. Pro děti bylo svezení na saních ojedinělým zážitkem, roli mushera si vyzkoušely také paní učitelky, včetně ředitelky Šimurdové. Také nebyla nouze o nejrůznější zajímavosti z „musherské kuchyně.“ „Spřežení je schopné uběhnout denně čtyřicet až sedmdesát kilometrů a běhá se i v létě, ovšem, jen v noci, a to do teploty patnácti stupňů,“ řekl například Roman Nižník.

Zároveň dodal, že takové akce, jaká proběhla v pondělí v Novém Jičíně, jsou pro psy dobré v rámci tréninku. „I když je horší, že se musí pořád otáčet a neběží přímo,“ poznamenal musher.