Eduard Němec je členem Záchranné brigády kynologů Praha, navíc je i v registru mezinárodní záchranářské organizace USAR (Urban Search and Rescue), takže může být vyslán do nejrůznějších koutů planety, kde došlo například k velkému zemětřesení. „Minulý rok jsem měl být nasazen k jedné katastrofě, ale nakonec mě odvolali a letěli Maďaři a Rakušani,“ řekl Deníku na záchranářském kynologickém výcviku, který proběhl v létě v Šenově u Nového Jičína. Tam dorazil s fenkou flat coated retrívra Shaini.

Oba se musí udržovat neustále v kondici a trénovat a trénovat. „Pro Českou republiku musíte mít atesty ministerstva vnitra, a to buď plošné nebo sutinové, a jsou platné dva roky. Pak se musí obnovovat,“ vypráví Němec s tím, že mezinárodní kynologická pomoc je řízena z Vídně.

Když dojde k nějakému neštěstí, například výbuch plynu zničí rodinný dům, zavolá operační důstojník na místo nejbližší kynologické záchranáře. „Většinou stačí dva až tři psovodi, protože ty sutiny nejsou příliš velké,“ pokračuje pražský psovod. V troskách hledají živé i mrtvé. Pokud pes vycítí pod sutinami přeživšího, začne štěkat a do práce se okamžitě pouští záchranáři. Ucítí-li pach mrtvého, většinou si lehne. To musí potvrdit i další záchranářský pes. Samotný čtyřnohý pomocník bere práci v sutinách jako hru. „Musí ho to bavit. Je to o motivaci, o ničem jiném,“ přiznává psovod.

Eduard Němec se k záchranářství dostal díky přátelům. „Známí mi říkali, že existuje záchranářský sport, a už se tomu nějakých devět let věnuji,“ poznamenal. On sám preferuje retrívry, ale zároveň si uvědomuje, že každé plemeno má něco do sebe. Kynologie a psovodství ho naplňuje a neměnil by. „S těma psama je to krásná práce,“ dodal spokojeně na závěr psovod obklopený šenovskými sutinami.