Terapii tmou zahájí Urbiš v pondělí 16. března dopoledne. Z protiatomového krytu v areálu dolu Jeremenko v Ostravě chce vystoupit o deset dnů později. „Psycholog bude při pobytu v temnotě a tichu pod dohledem lékařů, kteří budou monitorovat jeho vitální funkce a spánkový rytmus. Zároveň bude pro veřejnost po celou dobu pobytu zajištěno sledování jeho činnosti infrakamerou s on-line přenosem,“ uvedl mediální zástupce Beskydského rehabilitačního centra Tomáš Želazko.
„Tato léčebná metoda je vhodná pro všechny lidi, kteří žijí v trvalém napětí a přetížení či jiných náročných životních podmínkách. To znamená pro manažery, politiky, pro osoby trpící syndromem vyhoření,“ tvrdí Urbiš s tím, že léčbu tmou si oblíbili i američtí manažeři. Létají za ní do Japonska, kde za dobrovolné uvěznění v temnotách neváhají utrácet vysoké částky.
„V průběhu pokusu bude psycholog provádět různá tělesná cvičení a komentovat svoje prožitky. Jeho výživa bude zabezpečená nutričně kompletní tekutou stravou tak, aby byl zajištěn kompletní denní doporučený přísun energie a živin včetně minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. Část potravy by měla být ve spolupráci s Mendelovou univerzitou pokrytá jídly z hmyzu. Díky vysokému obsahu minerálních látek, stopových prvků, omega mastných kyselin a esenciálních mastných kyselin je hmyz jedinečným zpestřením stravy pro osoby nacházející se v náročných životních situacích,“ podotkl Želazko.
Vedení Beskydského rehabilitačního centra zvažuje, že tuto metodu zařadí do svých rozvojových plánů a vybuduje léčebné jednotky pro realizaci terapie tmou. „Odborné studie a objektivní zkušenosti prokazují vysokou účinnost této metody, která není určená pouze nemocným lidem, ale i všem zdravým osobám,“ vysvětlil ředitel centra Milan Bajgar.