Policisté u příjezdové cesty k odchovně drůbeže, v jejím areálu desítky hasičů, mnozí v ochranném oblečení s ochrannými maskami na tvářích. Haly zející prázdnotou, auta odvážející tisíce kuřat do takzvaných kafilérií. Apokalypsa, jaká by nastala, kdyby se někdy potvrdil výskyt ptačí chřipky v odchovně drůbeže.

V úterý 11. října si složky integrovaného záchranného systému, společně s veterináři, vyzkoušely, jak by likvidace následků ptačí chřipky vypadala v praxi. Již v pondělí zasedl na radnici v Bílovci štáb, aby Pjistil rozsah postižení a vytyčil si organizační plán akce. V úterý došlo na samotnou likvidaci. „V případě, že by k něčemu takovému došlo, probíhalo by vše současně v návaznosti,“ zmínil se Tomáš Klos, ředitel Územního odboru HZS MSK Nový Jičín.

Jak by pravděpodobně vypadala situace, kdyby se v odchovně drůbeže zjistilo, že je některý kus nakažený ptačí chřipkou? Pokud by chovatel nahlásil na veterinární oddělení zvýšený hromadný úhyn drůbeže, veterináři by odebrali vzorky a zaslali by je do Národní referenční laboratoře. „Tam byl zjištěn nález na ptačí chřipku, proto musí nastat mimořádná opatření,“ uvedl Pavel Paciorek, vedoucí odboru zdraví zvířat Krajské veterinární správy Ostrava.

Asi 115 tisíc kusů drůbeže v ohnisku nákazy musí být utraceno, stejně jako 180 tisíc kusů drůbeže ve středisku vzdáleném asi 1,5 kilometru vzdušnou čarou odtud. „Byl tam kontakt techniky. Rovněž bude utracena drůbež v obci Velké Albrechtice. Veškerá tato drůbež bude odvezena do asanačních středisek,“ dodal Paciorek s tím, že ve vzdálenosti několika kilometrů od ohniska bude vyhlášeno ochranné pásmo.

Do prázdných odchoven nastoupí zejména hasiči, kteří v ochranných oděvech naloží podestýlku. „Podestýlka se musí desinfikovat, vyvézt a potom kompostovat, asi dvaačtyřicet dnů. Pak už je to v pořádku,“ doplnil ředitel Klos. Hasiči, kteří se zúčastnili akce, pak musí projít dekontaminačními kabinami, stejně tak musí projít dekontaminačním zařízením všechna vozidla. „Kolegové ze záchranného pracoviště Hlučín mají dekontaminační stanoviště pro techniku, ostravští kolegové s hasiči z Michálkovic mají dekontaminační jednotky pro jednotlivce,“ upřesnil velitel cvičného zásahu Jan Němeček, za kterým již vcházeli do kabin první „zakuklení“ hasiči. Naštěstí jim žádné vážnější nebezpečí nehrozilo, a jak uvedl veterinář Paciorek, v kraji se doposud ohrožení nákazou ptačí chřipky nevyskytlo. „Kdysi, když se našla uhynulá labuť u Oder, jednalo se o běžný monitoring, který se provádí u uhynulých ptáků. Když je podezření, už se zvedá prst,“ upozornil Paciorek.