„Ano, přišla k nám informace z polské strany, že se po území Polska pohybuje puma a může se zatoulat i do našeho kraje,“ potvrdil informaci dispečer hasičů Olomouckého kraje, který odmítl uvést své jméno. Jak dodal, žádné bezpečnostní opatření dosud záchranáři nepřijali.

Zpráva o pumě překvapila vedoucího správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jana Halfara. „K nám se podobná informace nedostala. Mohu jen potvrdit, že tato kočkovitá šelma patří mezi chráněná zvířata,“ dodal Halfar.

Ochranáři před časem dokončili průzkum výskytu šelem na území CHKO, který prokázal přítomnost až dvou párů rysa ostrovida. Ve čtvrtek o tomto nálezu informoval Jan Halfar. Žádné další šelmy na území správy ale průzkum neprokázal.

Podle informací z Polska se puma pravděpodobně pohybuje v okrese Glubczyce, který sousedí s Krnovskem a Osoblažskem. V okrese Prudnik zaznamenali dokonce několik případů zadávení hospodářských zvířat a je možné, že tyto útoky má na svědomí právě uprchlá puma. Zvíře pochází ze Severní Ameriky. Přestože se jedná o poměrně velkou kočkovitou šelmu, která je vzrůstem srovnatelná například s levhartem, jde o zástupce malých koček. Je velmi přizpůsobivá, dokáže žít v tropických džunglích i v horách, dobře šplhá i plave.

Loví kopytníky až do velikosti jelena i menší zvířata, například divoká prasata, veverky, králíky nebo malé hlodavce. V obydlených oblastech může napadat i dobytek a domácí zvířata. Na člověka si troufne vzácně.