„Běžkařské tratě jsou upravené a v dobrém stavu," komentoval situaci na konci minulého týdne Karel Šrubař, vedoucí Sportovního klubu Skialpin Pustevny, který provozuje lanovku, sjezdovky a běžecké trati. Na Pustevnách je celkově asi 52 kilometrů běžeckých tras s převýšením od 79 do 329 metrů. Nejkratší trasy jsou hned za hotelem Tanečnica. Zájemce si může vybrat z pěti okruhů o délkách od jednoho do pěti kilometrů. Trasy začínají nad lanovkou, lyžař se na ně vydá po červené značce. (ipa)

Běžkařské tratě

Bílá stopa Bíloveckem vede až na Opavsko

Bílovec (sim) – Běžkaři se mohou svému koníčku věnovat i na Bílovecku. Stačí si u restaurace Údolí mladých nazout běžky a vydat se po bílé stopě. „V Bílovci máme běžeckou trať u restaurace Údolí mladých, odkud se můžeme dostat na běžkách až do Pusté Polomi. Celý okruh má třicet osm kilometrů," informoval nedávno František Galík z Bílovce, který se o trať staral. Trasa vede kolem údolí Jamníku, bítovské kapličky nebo kolem přehrady pod Těškovicemi do údolí Panského mlýna až do Pusté Polomi. „Tato trasa vznikla několikaletým úsilím lyžařských nadšenců z Bílovce, Těškovic, Bítova, Výškovic a Pusté Polomi a představuje spoustu dobrovolné práce na úpravách zamokřených luk, úpravách lesních cest a zhotovení mostků přes potoky," uvedl v roce 2010 František Galík na internetových stránkách města Bílovce. Běžkovat se dá také v dalších obcích novojičínského okresu. Běžkařský okruh vznikl také v obci Rybí, kde si milovníci bílé stopy mohou užít tři a půl kilometru dlouhou trať. Běžecká stopa vede také kolem HEIparku v Tošovicích. Pokud jsou dobré sněhové podmínky, mají tam upravený běžkařský okruh v délce dvou nebo pěti kilometrů.

Kolem přehrady a řeky Ostravice

Frýdek-Místek (sru) – Lidé z Novojičínska znají přehradu Olešné a tamní aquapark hlavně díky letním měsícům. Dobré vyžití tam lze ale nalézt i v zimě. Zejména běžkaři si přijdou na své. Milovníci běhu na lyžích mohou využít okruh kolem přehrady Olešné a také trasu kolem řeky Ostravice. Bílé stopy upravují technické služby nejméně dvakrát týdně. Běžecké lyžařské trasy jsou upravovány od prosince až do příchodu jara. Obě mají projetu jednu běžkařskou stopu. V místech, kde to prostor dovolí, tedy v širších úsecích, jsou stopy dvě. Začátek a konec strojově upravených bílých stop je označen informačními tabulemi s vyobrazením dané běžecké trasy a informacemi o možnosti občerstvení v její blízkosti. V mapách jsou vedeny jako letní cyklostezky, které jsou velmi využívané v letních měsících. „Město na tuto akci získalo dotaci od Moravskoslezského kraje ve výši 155 tisíc korun," prozradila tisková mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Běžecká lyžařská trasa podél řeky Ostravice měří přes 2,5 kilometru. Trasa vede od Koloredovského mostu k restauraci U Splavu. Bílá stopa je protažena zčásti po cyklostezce a zčásti těsně pod ní tak, aby si chodci a běžkaři navzájem nepřekáželi. V těsné blízkosti této trasy se nachází autobusové nádraží, vlakové nádraží a několik občerstvovacích a restauračních zařízení. Běžecká lyžařská trasa kolem přehrady Olešné má 4,5 kilometru. Tato trať rovněž vede po vybudované cyklostezce, kterou v létě využívají cyklisté a in-line bruslaři. Podél trasy se nachází letní a krytý aquapark, restaurační zařízení U Toma, hotel Terasa a rybářská bašta. V blízkosti je i restaurace Muroňka, kde se lze ubytovat. K běžecké trase kolem přehrady Olešné zájemci dojedou také autobusem městské hromadné dopravy.

Na vrchol Lysé hory

Region (red) – S přívalem sněhu vyrážejí do přírody také milovníci běžeckého lyžování. K jedné z bílých tratí patří v regionu také Lysohorská magistrála, která je nejvýše položenou trasou v Moravskoslezských Beskydech. Ti zdatnější se tak mají možnost na běžkách dostat až na Lysou horu, nejvyšší vrchol Beskyd. Lysohorská magistrála je rozdělena na tři úseky. Tím první je trasa A: Papežov – Zimný – Lysá hora, dlouhá 8,5 kilometru, třináctikilometrová trasa B: Albínovo náměstí – Malenovický kotel – Ivančena – Labažky – Zimný – Lysá hora. Tou poslední je trasa C: Pasička – Vyšní Mohelnice – Muroňka – Visalaje, Křížové cesty – U surovce – Bílý Kříž, měřící 7 kilometrů. Celková délka tras je 28,5 kilometru a jsou upravovány pro klasiku i bruslení. Úpravou běžecké stopy na trase C došlo k propojení běžkařských areálů na Lysé hoře a v okolí Bílé. Tímto vznikla souvislá oblast s kapacitou přibližně 85 kilometrů strojově upravených běžeckých tras.

Veřovice jsou lákadlem

Veřovice (ipa) – Doslova rájem pro milovníky běhu na lyžích jsou Veřovice. Běžkaři si tam mohou vychutnat klasické běžkařské trasy i běžecký okruh. Lyžování má ve Veřovicích dlouholetou tradici. V současnosti se o tamní lyžařský areál s malou, asi 130 metrů dlouhou sjezdovkou stará Lyžařský klub Veřovice. Zájemci si mohou v areálu lyžařského klubu zalyžovat třeba na klasickém běžeckém okruhu, k dispozici mají také několik dlouhých tras. Tou nejlákavější trasou je tarsa z Veřovic do Frenštátu pod Radhoštěm. „Vede to na Horečky ve Frenštátě pod Radhoštěm a náš lyžařský klub tuto trasu udržuje pro lyžování veřejnosti za podpory Moravskoslezského kraje. Trasa se pravidelně udržuje na víkendy, na stránkách Beskydské magistrály lze zjistit v jakém je sktuálním stavu," sdělil Jakub Satek, vedoucí Lyžařského klubu Veřovice. Zmíněná trasa vede lesní cestou od lyžařské chaty ve Veřovicích přes Smyky, Kvíčalník, Zabahní, dalším místem jsou body U chladné vody, Pod Javorníkem a Pod Horečkami, kde se lze obrátit na zpáteční cestu. Celková délka trasy je 12,1 kilometru. Další běžkařská trasa vede z Veřovic do Rožnova pod Rahoštěm. „Tyto hřebenové trasy ale nejsou upravované. Je tam prošláplá stopa běžkaři, ale nějak více se to neupravuje," upozornil Jakub Satek a dodal, že lyžařský klub chce jednat o údržbě trasy Veřovickými vrchy. „Tak aby se mohlo jít ještě do větší nadmořské výšky. Letos už to nestihneme, ale pokud by se to podařilo, bylo by to asi deset kilometrů udržovaných tras navíc," uzavřel Jakub Satek.

V areálu Lyžařského klubu Veřovice se konalo již několik špičkových lyžařských klání.

V areálu Lyžařského klubu Veřovice se konalo již několik špičkových lyžařských klání. Foto: Deník/Ivan Pavelek

Doufají, že jim upravené trasy vydrží do jara

Třinecko (lew) – Šedesátník Vlastimil Sosna z Třince-Tyry na běžkách najezdil už tisíce kilometrů. Jeho koníček mu letos zpříjemnila rolba, díky které může bez problémů zamířit na některou z horských chat v okolí.

„Poprvé za celou dobu lyžování na Javorovém vrchu je tady originální rolba, která upravuje běžeckou stopu profesionálním způsobem," řekl redakci 63letý Vlastimil Sosna. V horách na Třinecku mají zájemci k dispozici desítky kilometrů tratí, které konečně propujují horské chaty, a Vlastimil Sosna všechny projel. „Také přístupové cesty do Tyry byly ve dvou směrech projeté. Člověk nemusí jet jen lanovkou, ale může jet autobusem a pak nastoupit na upravené cesty," shrnul minulý týden. Když se ale v polovině ledna vydal na Slavíč, byl překvapen, že téměř nikoho nepotkal. „Na chatě bylo slovy pět běžkařů, což mi bylo líto. Paní chatařka měla navařeno, zatopeno, ale bylo vidět, že lidé trasy zatím moc nevyužívají. Možná to ani neví," pravil Vlastimil Sosna. V oblibě má trasu Javorový – Slavíč – Ostrý –Javorový, kterou horští záchranáři kdysi pojmenovali „bermudský trojúhelník". Nyní mluví dokonce o pětiúhelníku. „Je to velká výzva oproti dávné snaze uspořádat v tomto regionu například ,Slezský lyžařský maraton, kde se dají propojit všechny ty vrcholy," naznačil s tím, že do této úvahy zapadá ještě Ropice a Kamenitý.

Nájemce lyžařského a turistického areálu Javorový vrch Jiří Valenta potvrdil, že od letošní zimní sezony nově zajišťuje strojovou úpravu běžeckých tras mezi turistickými chatami Javorový, Ostrý, Kozinec, Kamenitý a Slavíč. V této souvislosti vzniklo i občanské sdružení, v němž jsou nájemci chat Javorový, Ostrý a Kamenitý. Podle Jiřího Valenty chtějí dlouhodobě spojit prostředky pro podporu nejen zimní, ale i letní turistiky v této části Slezských Beskyd. „Celková délka strojově upravovaných tras přesahuje 30 kilometrů, k úpravě dochází jenak podle aktuální sněhové situace, to znamená po vydatnějším sněžení nebo silném větru, a vždy před víkendem – v noci z pátku na sobotu," shrnul Jiří Valenta. „Trasy jsou upravovány frézováním podkladu a vytlačením dvou souběžných stop pro klasickou běžeckou techniku. Součástí údržby běžeckých tras je i odklízení padlých stromů přes běžeckou trať," konstatoval. Zdůraznil, že k zavedení této služby došlo díky rozhodnutí města Třince zakoupit z obecního rozpočtu sněžnou rolbu, která svými rozměry a výkonem odpovídá potřebám údržby běžeckých tras.

Město dále poskytne nájemci Javorového vrchu dotaci ve výši 35 tisíc korun na nákup pohonných hmot. „Tím významnou měrou umožní, aby služba poskytovaná pracovníky Javorového vrchu pro vyznavače běžeckého lyžování byla co nejkvalitnější. Dlužno ovšem dodat, že uvedená dotace kryje jen přibližně jednu čtvrtinu nákladů spojených s údržbou běžeckých tras. Lze proto doufat, že návštěvníci této části Slezských Beskyd ocení, že do této aktivity vkládáme své vlastní prostředky ve snaze zvýšit spokojenost uživatelů běžeckých stop. To je apel zejména na ty návštěvníky, kteří se pohybují po uvedených trasách bez běžeckých lyží, aby nemařili společné úsilí o udržení kvalitní běžecké stopy pěší chůzí nebo dokonce jízdou na zimních motorových vozidlech na těchto trasách!" zdůraznil Jiří Valenta.

Oteplení minulý týden jej neznervóznilo. „V únoru a březnu lze očekávat ideální podmínky pro běžecké lyžování v této části našeho regionu, proto chceme pozvat všechny běžkaře, aby vyzkoušeli skvěle upravené terény a vyjádřili míru své spokojenosti na některé ze jmenovaných horských chat," uvedl. Rovněž Vlastimil Sosna je přesvědčen o tom, že teplotní výkyvy náladu běžkařům nepokazí. „Když se sníh utlačuje strojem, i trasa vydrží daleko déle. Třeba až do jara," míní. A upozorňuje, že trasy by šlo klidně propojit i s Mosty u Jablunkova.