Čtrnáctý ročník této ojedinělé akce na Pustevnách již začal přípravou hrubých materiálů. Sochy vytvářejí minimálně dvoučlenné, maximálně čtyřčlenné týmy. Díla se vytvářejí ze sněhových válců, na kterých se pracuje několik dní dopředu. Velké finále proběhne 14. a 15. ledna. „Nápad přišel těsně po mých studiích na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze. Studovala jsem v ateliéru profesora Šeráka, který se pravidelně účastnil podobných akcí ve světě. Mě to natolik zaujalo, že jsem si chtěla vyzkoušet, co to obnáší, a tak jsme se s manželem rozhodli, že uspořádáme sochařské symposium v naší republice,“ řekla o vzniku akce organizátorka Dagmar Hrabalová.

Stejně jako loni i letos chtějí být organizátoři připraveni na teplé počasí. Původně sněhové sochy jej totiž snášely špatně. Po premiéře soch z ledu bude jejich počet navýšen na úkor sněhových. „Pro letošní rok máme úplnou novinku, a to je speciální sochařská soutěž pro děti ze základních škol a základních uměleckých škol, která proběhne o týden později – a to v sobotu 21. ledna 2012, včetně doprovodného programu,“ prozradila Hrabalová
Výtvory zhodnotí odborná porota, výtvarníci mezi sebou a také diváci. Akce dosahuje parametrů srovnatelných se světovými středisky, jako jsou ve Valoire ve Francii, Breckenrige Colorado v USA a podobně. „Chtěli bychom využít zájmu veřejnosti a zvýšit prestiž sochařského oboru a výtvarného umění vůbec,“ shrnul hlavní cíle organizátor Miroslav Hrabal.

Kromě soch bude i tentokrát na Pustevnách připraven zajímavý program se soutěžemi. Návštěvnost očekávají organizátoři přes deset tisíc návštěvníků v průběhu celého víkendu a zájem o předchozí ročníky jim dávají za pravdu.(mer)