„Letos jsme zaregistrovali necelou padesátku závodníků. Je to takový průměr, bývalo víc i míň, takže jde o solidní účast,“ sdělil ředitel závodu Zdeněk Sazovský. Přiznal, že měl před časem obavu, že by se kvůli nedostatku sněhu nemusel šampionát konat. „Ale protože jsme tady z blízkého okolí, víme, jak to tady vypadalo celou zimu,“ dodal s tím, že už nyní plánuje s kolegy devátý ročník soutěže. „A připravujeme nějaké novinky,“ slíbil Sazovský.

Mezi účastníky nechyběl ani Jiří Dědoch (43 let) z Ostravy, který je pravidelným závodníkem pustevenského šampionátu. „Letos se jezdí dobře, přestože není moc sněhu, tak je trať dobře upravená a rychlá,“ popsal. Spolu s ním závodila i jeho šestnáctiletá dcera Denisa. „Taťka mě odmalička tahá na boby,“ vysvětlila, jak se dospívající dívka dostane k bobům.

 

Narozeniny slavil na bobech

Pustevny, Trojanovice – Mezi padesátkou bobistů, která se o víkendu sešla na 8. světovém šampionátu vbobbingu na Pustevnách, vypadal nenápadně. A to přesto, že Otto Šablatura zTrojanovic slavil zrovna vsobotu 74. narozeniny.

Když se Šablatura registroval do závodu, který pro něho nebyl prvním, měl jednu podmínku. „Dejte mi sedmdesát čtyři,“ žádal pořadatele o číslo, které upozorňovalo na jeho věk. „Rád blbnu, nechodím po hospodách, jezdím horská kola a netradiční vozidla. Mám dokonce zbikrosového kola udělané takové vozítko na sníh. Škoda, že jsem ho nevzal sebou, jezdím sním i po sjezdovkách,“ pochlubil se čiperný důchodce a dodal, že boby pro něj nejsou vzimních měsících neobvyklým dopravním prostředkem. „Jezdím normálně na bobech, dříve se jezdilo ve Frenštátě na Rekovicích, a potom vHavířově. Na Lučině, ale tam se to už zrušilo,“ povzdychl si.

Na mistrovství v bobbingu, které se tradičně koná na Pustevnách, dorazil již posedmé. „Řekl bych, že moje výkony jsou vyrovnané. Sjezdoslalom ale není moje hobby. Specializuju se spíše na gruppensjezd a generační štafetu,“ prozradil Šablatura, který na svahu řádil vrudých plastových bobech. Přiznal, že na vrchol Beskyd nepřišel proto, aby zvítězil. „Chci se vyblbnout.“

Hodně lidí, podle Šablatury, si ale dneska nemůže blbnout na horách, a to zjednoho důvodu. „Je to otázka financí. Však mám taky pozdrav: Buďme zdraví, bo je drahý. To máme opravdu jenom jedno,“ uzavřel nejstarší závodník sobotního mistrovství světa vbobbingu na Pustevnách.