VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pyrotechnika může být nebezpečná

Novojičínsko - Každoroční upozornění policistů, zdravotníků a zejména hasičů na nebezpečí manipulace se zábavní pyrotechnikou platí i pro letošek. Zejména nyní v závěru roku.

27.12.2010
SDÍLEJ:

Pyrotechniku lze zakoupit v kamenných obchodech, avšak musí být vždy opatřena česky psaným návodem a označením třídy bezpečnosti.Foto: Deník/Michal Bílek

Oslavy závěru roku nesou s sebou řadu nebezpečí. „K nejčastější příčině poranění nebo smrti patří manipulace s neodborně podomácku vyrobenou pyrotechnikou,“ upozornila Dagmar Benešová, preventistka z územního odboru Nový Jičín Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Zábavnou pyrotechniku vyrobenou profesionálně lze v dnešní době koupit v obchodních řetězcích, kamenných prodejnách, stáncích a tržnicích zakoupit profesionálně vyrobenou zábavnou pyrotechniku. „I při jejím nákupu bychom měli být obezřetní a dbát na to, aby výrobek byl opatřen návodem výrobce v českém jazyce a vyznačením třídy nebezpečnosti,“ pokračovala Benešová.

Lidé by se podle Benešové měli vyvarovat použití různé podomácku vyrobené a neschválené pyrotechniky. Pokud již dospělí nakoupí zábavnou pyrotechniku, měli by ji skladovat v chladu a suchu a zásadně mimo dosah dětí. Při manipulaci je hlavní zásadou nemířit na sebe ani na ostatní osoby, nepoužívat pyrotechniku pod vlivem alkoholu a nesbírat nevybuchlé petardy.

„Každoročně dochází v období Vánoc a Silvestra k řadě tragických událostí v domácnostech, kdy se zraní nebo dokonce zemřou desítky lidí a materiální škody dosahují stamilionů korun. „Bylo by dobré, aby se každý zamyslel nad touto problematikou. Aby se nestal další obětí, která utrpí ať už újmu na zdraví nebo na majetku,“ uzavřela Benešová.

Pyrotechnika se dělí do čtyř tříd nebezpečnosti:

- pyrotechnické výrobky I. třídy nebezpečnosti jsou výrobky, které se mohou prodávat osobám mladším 18 let, které je mohou rovněž odpalovat. Jedná se především o prskavky, pistolové kapsle, bouchací kuličky, třaskavé proužky apod., které lze volně nakoupit ve většině obchodů a stánků.

- pyrotechnické výrobky II. třídy nebezpečnosti se mohou prodávat pouze osobám starším 18 let a navíc výhradně v pevných (kamenných) obchodech. Zde se řadí především rakety, petardy, minivýbušky, dýmovnice a další. Jejich používání není povoleno blízkosti nemocnic, škol, ozdravoven, domovu důchodců atd.

- při nákupu pyrotechnických výrobků III. třídy nebezpečnosti musíme předložit průkaz odpalovače ohňostrojů, který vydává Český báňský úřad. Do této třídy patří např. dělové rány a různé druhy raket.

- pro výrobky IV. třídy nebezpečnosti platí přísná bezpečnostní opatření a k jejich zakoupení a použití je třeba zpracovat projekt, který rovněž schválí Český báňský úřad.

Autor: Ivan Pavelek

27.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení