Do konce tohoto týdne se mohou firmy přihlásit do výběrového řízení na poskytovatele služeb, spojených s elektronickou aukcí. Ta funguje pří veřejných zakázkách opačně než klasické aukce. Vítězem se nestává ten, kdo nabídne cenu nejvyšší, ale naopak nejnižší.

Elektronické aukce, jako nástroj v boji proti korupci, avizovali již ve svém předvolebním programu komunální politici z ČSSD i SNK-Nezávislí, kteří se po podzimních volbách ujali kormidla vedení radnice. Dražby nejsou v okolí ničím novým a řada měst má s nimi již několikaletou praxi a ušetřit se jim podařily nemalé peníze.

„S touto problematikou jsme se seznámili ještě před volbami. Hned po nich jsme si ověřovali firmy, které se tím zabývají, do jaké hloubky, porovnávali jsme je a teprve teď je zpětně oslovujeme,“ řekl Deníku starosta Břetislav Gelnar (ČSSD) a jedním dechem dodal: „Elektronickými aukcemi se zabývá celá řada firem.“

Výhodou elektronických aukcí, kromě nemalých úspor, je také i jasná transparentnost. Každý občan se může podívat, jakou nabídku dala městu konkrétní firma, může sledovat vývoj celé dražby od první nabídky až po vítěznou a spočítat si finanční rozdíl. Systém by měl být spuštěný na konci března, nebo začátkem dubna a v prvním měsíci fungování půjde o zkušební režim.

„Nejdříve se začne městským úřadem a pak přejdeme i na příspěvkové organizace, jako jsou technické služby, školy a podobně,“ přiblížil plány starosta. Kromě všedních komodit by radnice později ráda přešla i na dražbu elektřiny, plynu, potravin a také menších stavebních zakázek.

„V průměru obce, podobné velikostně Novému Jičínu, ušetřily i několik desítek milionů korun,“ poznamenal Gelnar.

Několikaletou praxi mají s elektronickými aukcemi například ve Frenštátě pod Radhoštěm. Za roky 2008 až 2010 se celkové úspory přehouply přes pět a půl milionu korun. Například při výběrovém řízení na výstavbu chodníku v ulici Dráhy zde ušetřili téměř šest set tisíc korun. Nejnižší nabídka před aukcí měla hodnotu 1,356 tisíc korun, vítězná nabídka po ukončení dražby zněla na částku 760 tisíc korun.

Zkušenosti s aukcemi mají také ve Valašském Meziříčí, a magistráty ve Frýdku-Místku či v Ostravě.