Podloubí na náměstí Sigmunda Freuda se zkrášlení dočká po deseti letech, kdy došlo ke kompletní rekonstrukci centra. Výmalby se dočká také loubí na ulici Jičínské. „Tuto záležitost jsme projednali s vlastníky objektů, jestli s ní souhlasí a zda souhlasí s tím, že jim město jakoby daruje nějaké finanční prostředky na obnovu,“ řekl Deníku Jaroslav Šimíček, vedoucí odboru územního plánovaní a rozvoje.

Příborští zastupitelé na výmalbu schválili částku půl milionu korun, ta však může být v rámci výběrového řízení i menší. „Když se na to podívám, tak si myslím, že je to asi zapotřebí opravit,“ sdělila na adresu podloubí místní občanka Lada Konvičková. Zároveň však dodala: „Myslím, že by se na tom mělo podílet město i majitelé společně.“ Starosta Příbora Milan Strakoš k tomu dodal: „To podloubí je veřejné prostranství a využívají ho všichni, všichni ho špiní. Aspoň takhle bychom měli majitelům pomoci. Navíc nejde nikomu přikázat, aby si to podloubí vymalovat.“

Podloubí neprojde pouze novou výmalbou, některé jeho části se musí opravit i po zednické stránce. „Někde se budou také otryskávat kamenné prvky na jednotlivých pilířích,“ upřesnil Jaroslav Šimíček. Práce začnou během léta, aby se vše stihlo do zahájení Dnů evropského dědictví, které Příbor hostí o druhém zářijovém víkendu. „I to je takový impuls, proč se to dělá v letošním roce,“ dodal vedoucí odboru.

Občané se musí připravit, že v době rekonstrukce budou na náměstí menší omezení. „Podmínkou je, aby byl zabezpečen přístup do přilehlých provozoven a jednotlivých bytových jednotek,“ ubezpečil na závěr Jaroslav Šimíček.