Certifikáty, s jejichž šířením začala kopřivnická radnice v loňském roce, mohly opět získat všechny cukrárny, kavárny, restaurace či jídelny v Kopřivnici, v nichž jsou hosté chráněni před vlivy pasivního kouření.

„Město Kopřivnice se zmapováním, označením a propagováním nekuřáckých provozoven rozhodlo podpořit provozovatele restauračních zařízení, kteří svým hostům zajišťují zdravé prostředí. Samolepky na dveřích mají Kopřivničanům pomoci při výběru podniků, v nichž se chtějí stravovat nebo trávit svůj volný čas," objasnila důvod polepu dveří tisková mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková.

O samolepky se mohly přihlásit všechny provozovny, které ve městě automobilů poskytují nějakou formu občerstvení. Certifikáty a samolepky mají hvězdy, které určují výši dané kategorie. Podmínkou pro získání nejnižší kategorie certifikátu s jednou hvězdou je minimálně samostatná místnost určená výhradně nekuřákům po celou dobu provozu. Vyšší kategorii se dvěma hvězdami obdržely plně nekuřácké podniky a nejvyšší kategorií se třemi hvězdami se mohou chlubit takzvané provozovny vstřícné rodině.

„V našem městě jsou to restaurace nabízející nějakou výhodu pro rodiny s dětmi, nejčastěji dětský koutek, prostor pro kočárky nebo přebalovací pult," vysvětlila kopřivnická tisková mluvčí.

Certifikát s roční platností obdrželo v pondělí 1. června patnáct provozoven, což je o dvě více než v loňském roce. V Kopřivnici se označování podniků obyvatelům zamlouvá. „Když se rozhoduji, do kterého podniku si zajdeme s přáteli například na večeři, vždycky volíme místo, kde se nekouří. Samolepka na dveřích nám pomáhá se orientovat," uvedla například paní Barbora.

Stále více čistě nekuřáckých hospod se objevuje i v Novém Jičíně, kde se restauratéři možná pomalu připravují na schválení „protikuřáckého" zákona. Především restaurace častěji na svých dveřích vylepují piktogram přeškrtnuté cigarety, a to i ty, kde ještě nedávno byli milovníci tabáku vítáni.