Zpěváci, malířka, sociální pracovnice, bojovnice v odboji. Pestrou paletu osobností ocenilo vedení města na prknech Beskydského divadla v Novém Jičíně.

Uznání se dočkali lidé za svou mimořádnou aktivitu v oblasti školství a kultury a v sociální oblasti. Všichni odcházeli ze slavnostního večera s pamětním listem, poukázkou na nákup v knihkupectví a se vstupenkou na divadelní představení.

„Mezi oceněnými bylo devět pedagogických pracovníků, dvě osobnosti z oblasti kultury a tři ze sociální sféry. Návrhy na ohodnocení nejlepších učitelů a vychovatelů podávali ředitelé zařízení, pedagogické kolektivy, školská pracoviště, vedení města nebo odbor školství městského úřadu,“ uvedla Marie Machková, tisková mluvčí novojičínské radnice. V oblasti kulturní a sociální mohli své návrhy zasílat, kromě členů komisí, příslušných odborů a vedení města, také samotní občané.

Sbor Ondráš, který letos slaví šedesát let od svého vzniku, měl mezi oceněnými hned dva zástupce. „Ladislav Linart stál u založení tělesa, Eva Jiříčková přišla do sboru v roce 1958 a mj. se také věnovala notovému archivu sboru,“ upřesnila Machková. Bez povšimnutí nezůstala také činnost Jarmily Kudělkové, jež stála v Novém Jičíně u zrodu pečovatelské služby, nebo hrdinské činy Elišky Michalské předsedkyně okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu. „Eliška Michalská, která se už jako dítě zapojila do protifašistického odboje, byla oceněna za obětavou činnost pro zdravotně postiženým,“ vyzdvihla osobnost oceněné mluvčí města.

Nejvíce pamětních listů předali starosta Břetislav Gelnar a další zástupci radnice pedagogům. Mezi nimi byla mimo jiné učitelka výtvarného oboru Základní umělecké školy v Novém Jičíně Soňa Zemánková. Skvělého úspěchu dosáhl před pár týdny její svěřenec Oldřich Poul, který bodoval na nejprestižnější světové soutěži dětské kresby v japonské Kaganawě. „Paní Zemánková je nezávislou výtvarnicí a její práce jsou zastoupeny ve sbírkách Národní galerie v Praze,“ doplnila Marie Machková.