Novojičínská radnice již potřetí vyhlásila nabídkové řízení na nájemce kavárny a oproti první výzvě snížila roční nájemné za metr čtvereční o pět set korun, na současných osm set. Do provozu má být uvedena již 21. listopadu. „Cílovou skupinou návštěvnického centra, a tím i zákazníky kavárny, budou zejména rodiny s dětmi, mladí a aktivní turisté, organizované skupiny zahraničních turistů, návštěvníci důchodového věku, školní zájezdy, celoročně i místní obyvatelé,“ stojí ve výzvě.

Do rekonstruovaného domu na rohu Masarykova náměstí, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, už byly nastěhovány stroje, zároveň se připravuje instalace exponátů a probíhá dodávka interiérového vybavení. Přesune se sem také informační centrum. „Máme mírné zpoždění, protože budova je velmi stará a zdivo neschne tak rychle, jak bychom si přáli. Stavba je ale již před dokončením, termín jejího předání se posunul asi o tři týdny,“ uvedla Ivana Kovaříková z odboru obecního podnikání.

Návštěvnické centrum vzniká v rámci projektu Nový Jičín město klobouků a v budoucnu by se mělo stát jedním z největších místních turistických lákadel. Lidé se mohou těšit na moderně pojatou interaktivní expozici věnovanou bohaté historii kloboučnictví ve městě. „Kromě netradičního muzea klobouků a kloboučnictví, jehož součástí bude i multifunkční ateliér, dětský koutek a promítací boxy, ve kterých poběží videoukázky s jednotlivými kroky výroby, bude v prvním patře i digitální zkušebna klobouků,“ rozvedla mluvčí radnice Marie Machková. Díky digitální zkušebně návštěvníci zjistí, jaká pokrývka hlavy jim nejvíce sluší. Stačí, aby se na místě před LCD obrazovkou nechali vyfotografovat, a počítačový program jim sám vybere nejslušivější klobouk. „Ve výběrovém řízení už byla vybrána vedoucí návštěvnického centra. Chce rozšířit nabídku služeb informačního centra a připravuje projekty, které určitě návštěvníky Nového Jičína zaujmou,“ řekl místostarosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

V přízemních prostorách budou již v listopadu tohoto roku informační centrum, prodejna klobouků a kavárna. Rekonstrukce se z části dotkla i třetího patra a jeho další osud lehce nastínil místostarosta Dvořák: „V budoucnu bychom tam chtěli umístit expozici věnovanou generálu Laudonovi,“ dodal.