Starosta Frenštátu pod Radhoštěm Miroslav Halatin připomněl, že první skupina obyvatel z Frenštátu a Trojanovic odcestovala do Texasu v roce 1856. Pamětní deska připomínající tuto událost je umístěna na domě č. 3 na frenštátském náměstí a jsou na ní příjmení rodin, které odešly z Frenštátu pod Radhoštěm jako první. „Jejich cesta vedla přes Hamburk do Galvestonu a pak dál do vnitrozemí a celého Texasu,“ poznamenal Miroslav Halatin s tím, že od roku 1856 do roku 1900 odešlo jen z Frenštátu pod Radhoštěm více než 1000 osob. „Dnes se někteří z vás jako jejich potomci vracíte na místa, kde kdysi vaši praprarodiče žili, kde měli svá obydlí a malá políčka,“ pokračoval.

K českému původu se v Texasu hlásí více než 300 000 lidí a čeština je třetí nejpoužívanější jazyk v Texasu. Starou vlast tam připomínají místa, která nesou názvy jako Praha, Hostyn, New Bila a je tam také místo nesoucí název Frenštát. „Dnes je tam sice jen kostel, hřbitov a pár farem v okolí, nicméně letos je to přesně 130 let od doby, kdy byl Frenštát v Texasu založen,“ doplnil Miroslav Halatin.

Frenštát pod Radhoštěm dlouhodobě spolupracuje s krajanskými spolky, v Texasu má sesterské město La Grange, kam Frenštátští letos do veřejné knihovny dva balíky knížek pro děti i dospělé a také zpěvníky českých písniček. V roce 2017 město darovali La Grange 100 000 korun jako pomoc pro Texasany postižené hurikánem Harvey.