VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnici zaměstnávají stížnosti na chovance ústavu

Nový Jičín - Nárůst trestné činnosti chovanců z výchovného ústavu a stížností obyvatel musí v současné době řešit novojičínská radnice. Problémoví chlapci se ocitnou pod přísnějším dohledem než doposud.

5.11.2009 2
SDÍLEJ:

Výchovný ústav leží v Novém Jičíně na Divadelní ulici, nedaleko centra města.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Trpělivost s chovanci došla zejména novojičínským podnikatelům, kteří si stěžují především na časté krádeže obyvatel ústavu. „Nechceme dělat problémy, ale situace už je opravdu neúnosná. Chápeme, že vedení ústavu má legislativně omezené možnosti, ale nemohou na to doplácet občané a podnikatelé,“ postěžoval si předseda Novojičínského sdružení podnikatelů Jan Šťastný, který připomněl jeden z případů: „Kluci z ústavu ukradli parfémy asi za pět tisíc korun. Když je prohledávali, vypadlo z bundy deset balíčků kafe, určitě z jiné krádeže. Ale prý to dostali od babičky.“

Padesát procent deliktů ve městě mají na svědomí chovanci

Proto bylo před pár dny svoláno jednání mezi zástupci města, vedením výchovného zařízení, podnikateli a Policií ČR. Všechny zainteresované skupiny se domluvily na aktivnější spolupráci. „Tento problém nás hodně trápí. Dohodli jsme se na větší spolupráci, aby mělo vedení ústavu co nejrychlejší informaci o tom, že se některý z jejich chovanců dopustil přestupku nebo trestného činu,“ přiznal Ivan Týle, starosta Nového Jičína. To potvrdil Deníkul i ředitel ústavu Leo Číhal, který si zároveň postěžoval na všeobecný trend, že za vším špatným ve městě stojí chovanci ústavu. „Pokud někdo něco někomu ukradne a on to neoznámí, tak se to pak bagatelizuje a zobecňuje, že to musel udělat kluk z výchovného ústavu, aniž je to ověřeno,“ posteskl si ředitel Číhal.

Faktem zůstává, že novojičínští policisté evidují v letošním roce nárůst trestné činnosti mládeže z výchovného ústavu. „Vesměs ji páchají na dovolených nebo na útěcích. Těch máme jen během letošního roku nahlášených nějakých sto třicet,“ sdělil Zbyněk Tomšík, okresní policejní mluvčí. Příliš dobrou vizitku chovancům nedělají ani policejní statistiky, podle kterých se chlapci podílejí na přibližně padesáti procentech objasněných deliktů na území Nového Jičína. Do nich se počítají jak trestné činy, tak přestupky. Nejčastěji se dopouštějí krádeží, poškozování cizích věcí a ublížení na zdraví.

Starosta: Větší dozor situaci zlepší

Starosta Týle věří, že se situace brzy obrátí k lepšímu. Zároveň si je vědom nelehké práce pedagogického sboru výchovného ústavu, který doplácí i na mezery v české legislativě. Pokud však současný stav bude trvat i nadále, hodlá přistoupit k razantnějším krokům. „Museli bychom zahájit jednání se zřizovatelem ústavu, což je ministerstvo školství, přičemž ve zcela poslední fázi nemohu vyloučit ani žádost o přemístění ústavu mimo střed města,“ uzavřel Ivan Týle.

Autor: Adam Knesl

5.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení