Respekt, někdy i strach z bílého pláště a bolesti. Tím trpí nejeden návštěvník nemocničního zařízení. Aby byl pro nejmenší pacienty pobyt u lékaře či na lůžku co nejméně nepříjemný, rozhodli se jim v novojičínské nemocnici pomoci. A světe, div se rajským plynem.

Dětský strach a pláč z novojičínského dětského oddělení téměř zmizel díky speciální směsi rajského plynu a kyslíku, známé jako Entonox. Jak speciální směs plynů na dětský organismus funguje? Jednoduše dokáže u malého pacienta na krátký čas zvýšit práh bolesti, což je neocenitelné například při zlomeninách či jiných bolestivých procedurách.

Směs dítě zklidní

„Novou metodu používáme zejména pro krátkodobé zklidnění dítěte u bolestivých výkonů, jako například při odstraňování drobných kožních výrůstků nebo při bolestivých převazech, u špatně zvladatelných dětí pak při kanylaci krevního řečiště," prozradil primář dětského oddělení Miroslav Kobsa.

Výhodou směsi rajského plynu a kyslíku je nejen to, že ji lze použít prakticky u všech výkonů, u nichž hrozí velká stresová zátěž, ale zejména skutečnost, že při ní nehrozí žádná medicínská kontraindikace.

Na rozdíl od jehly vdechnutí nebolí

Směsici do těla dostanou malí pacienti těsně před výkonem pomocí obličejové masky. Ta je připevněná ke speciálnímu ventilu, jenž se otvírá při nádechu. Výhodou této aplikace je to, že na rozdíl od vpichu jehly je tato metoda naprosto bezbolestná. „Další devízou je také bezpečnost podání a krátkodobý účinek, který prakticky ihned po ukončení inhalace odeznívá. Dítě je navíc po celou dobu lékařského výkonu při vědomí a v přítomnosti svých blízkých," doplnil primář.

Vzápětí si Miroslav Kobsa vzpomněl na další přednost Entonoxu, a to fakt, že jeho použití není omezeno věkem: „Díky tomu je výborným prostředkem jak pro větší děti, tak pro kojence a batolata."

V Česku je užívání Entonoxu stále velmi netypickou formou analgezie. Oproti tomu jinde ve světě je směs již hojně využívána, a to například v zemích západní Evropy, kde se používá u celé řady výkonů napříč odbornostmi, včetně porodnictví k utlumení bolestí během porodu.