Před několika měsíci přišel na oddělení ušnínosníkrční (ORL) a chirurgie hlavy a krku Nemocnice Nový Jičín padesátiletý muž, nekuřák. Na krku měl bulku, která se posledních několik týdnů mírně zvětšovala. Lékaři jej proto vyšetřili pomocí ultrazvuku a počítačového tomografu. Výsledky ukázaly cystický útvar před velkými krčními cévami.

„Protože před samotným výkonem se mohou lékaři o konečné diagnóze pouze dohadovat, je každý pacient s podezřelým útvarem na krku poučen, že rozsah operace bude záviset na histologickém vyšetření přímo během narkózy. Pokud by lékaři pouze vzali cystu z krku a až následně zjistili, že se jedná o zhoubný nádor, existuje mnohem vyšší riziko poškození cév, nervů či neradikálního výsledku při následné, druhé operaci a tento postup by byl špatný," vysvětlila mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Pacient se tak probudí buď s malou rankou na krku, nebo s větší po odebrání všech krčních uzlin. V případě zmíněného muže se bohužel jednalo o druhý případ. Patolog při operaci zjistil, že má pacient zhoubný nádor. Lékaři proto odstranili nejen uzliny na krku, ale museli najít i primární nádor této krční metastázy, který byl v krční mandli.

„Protože byl nádor malý, nebylo nutné pacienta následně ozařovat. Nyní je v pořádku a chodí na pravidelné kontroly. Nicméně mluvíme o zrádném onemocnění, rakovině, a to, jestli má vyhráno, budeme schopni říci až za několik let," uvedl primář oddělení ORL Jakub Syrovátka.

Rakovina hlavy a krku je šestým nejčastějším typem nádorového onemocnění. Tři čtvrtiny nemocných však dlouho vůbec neví, že jsou nemocní, nebo provázející příznaky podceňují.

Komplexní onkologické centrum v Nemocnici Nový Jičín proto již deset let rozvíjí program pro zlepšení péče o tyto onkologické pacienty. Oddělení ORL za tuto dobu léčilo již přes 2 500 pacientů s nádorem hlavy či krku, včetně nádorů kůže v této oblasti. V posledních letech tam ročně diagnostikují 200 nádorových onemocnění a provedou přes 150 onkologických operací.

Mezi příznaky rakoviny hlavy a krku patří bolest jazyka, krku, obtížné polykání, nehojící se vředy v ústech, ale také déletrvající chrapot, zvětšená uzlina na krku, ucpaný nos na jedné straně či krvácení z nosu. Pokud má člověk některý z těchto příznaků, měl by navštívit oddělení ORL. Včasné zahájení léčby je totiž základem úspěchu.

Rizikovými faktory je kouření a alkohol. „U kuřáků, u kterých jsou nádory ORL oblasti nejčastější, jsou potíže typu chrapotu a dyskomfrotu při polykání časté. Tito pacienti přicházejí pravidelně až v pokročilém stadiu nádorového onemocnění," upozornil primář Syrovátka s tím, že ve více než padesáti procentech případů přijdou pacienti na odborné pracoviště až s místně pokročilým nádorem.

Nádor však může vzniknout i u nekuřáka a abstinenta. Třeba u nádorového onemocnění krčních mandlí je významným rizikovým faktorem také infekce lidského papilomaviru (HPV). „Na našem oddělení v současné době běží projekt, kdy u každého pacienta s nádorem krčních mandlí zjišťujeme, jestli se na jeho vzniku podílí infekce papilomaviru. To může mít velký význam pro plánování léčby, protože se ukazuje, že je léčba u papilomavirem způsobených nádorů hltanu úspěšnější, než u těch, způsobených například kouřením," konstatoval Jakub Syrovátka

Na léčbě pacienta se podílí multioborový tým složený z lékaře ORL, onkologa, patologa a rentgenologa. Záleží však na stadiu a lokaci choroby i stavu pacienta. Při léčbě je používána kombinace postupů, a to jak chirurgické odstranění nádoru, tak i radioterapie, chemoterapie či biologická léčba. „Díky stále dokonalejším postupům konzervativní léčby (radioterapie) je právě tato v posledních letech často preferována," doplnila Radka Miloševská.

Léčba pacienta je komplexní, její součástí je proto také léčba bolesti či správný nutriční stav nemocného. „Také jsme rozšířili spolupráci našeho oddělení s logopedy, kdy po operacích či radioterapii nádorů hlavy a krku pomáháme pacientům lépe zvládnout a rehabilitovat poruchy polykání," dodal na závěr primář.