Jiří Sedláček je o rok a den starší než by dnes byl legendární olympijský vítěz ve skoku na lyžích Jiří Raška. Znali se už od dětských let. „Původem jsem byl sjezdař a on taky. Tehdy kamarádil hlavně s mým bratrem Zdeňkem, který je v Kanadě," vzpomínal Jiří Sedláček.

Ten také byl při prvních Raškových pokusech na můstku na Pustevnách nedaleko hotelu Tanečnica. „Já jsem tehdy sjel od bubnu, Jirka Raška skákal, a později, když tam chodil, to měl deset, jedenáct let, lidi ho zvali na zmrzlinu," pokračoval Jiří Sedláček.

Jiří Raška byl podle Jiřího Sedláčka v mnohém jedinečný, což dokazoval třeba právě na Pustevnách. „Trenéři i od starších skokanů je nechtěli na ten můstek pustit, že je velký a posílali je vedle na desítku. A tehdejší známý trenér Josef Skrbek říkal: Když může z toho velkého skákat prcek Raška, tak vy musíte taky. On byl od začátku hodně odvážný," dodal Jiří Sedláček.

Prvním impulsem k pozdější medailové slávě bylo pro Jiřího Rašku jeho první dorostenecké vítězství na Bílé. „V tom závodě startoval i jeho strýc Zdeněk Bartoš, pozdější šéf stavebního podniku v Novém Jičíně. Jirka vyhrál mladší dorostence a celkově byl i mezi muži do desátého místa," upřesnil Jiří Sedláček.

Pamětník historie frenštátských skoků na lyžích také připomněl, jak Jiřího Rašku odvolalo vedení olympijského týmu z olympijských her v Innsbrucku v roce 1964. „On měl tenkrát na třetí místo. Trenér Zdeněk Remsa se nabídl místo něho. Tam byly čachry, potřebovali prosadit rychlobruslařku, s níž měl tehdy techtle mechtle motocyklista František Šťastný. Kvůli ní chybělo jedno místo. Jirka to neobrečel a začal skákat ještě lépe," poznamenal Jiří Sedláček.

Zlomem v kariéře frenštátského skokana byl norský Holmenkollen v Oslo, kde v roce 1966 Jiří Raška při svém prvním startu na mistrovství světa obsadil dvě 4. místa. Pak jeho výkony a sláva začaly strmě stoupat. „Já teď píšu vzpomínky. Je tam hodně statistických údajů, jsou tam uvedené všechny závody i pořadí kamarádů z tohoto kraje. Mám toho asi sto třicet stran," uzavřel Jiří Sedláček.