VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ražba by byla pro náš region jistě katastrofou

Trojanovice - Průzkumná ražba, kterou by chtěla provést společnost OKD na Dole Frenštát, je již několik dnů na Frenštátsku tématem číslo jedna. O tom, co si myslí o její nutnosti, hovoří Jiří Novotný, předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu a starosta Trojanovic.

13.10.2011 3
SDÍLEJ:

Jiří Novotný, starosta TrojanovicFoto: Deník/Ivan Pavelek

Co si myslíte o tvrzení OKD, že průzkumná ražba je nutná, aby se zjistilo, jaké ložisko vlastně je?

Tvrzení pana generálního ředitele, že ložisko není prozkoumané, je zcela nesmyslné. Dovoluji si citovat ze surovinové politiky: „Ostatní významné dosud nevyužívané domácí zdroje jsou z hlediska těžby charakteristické nepříznivými geologicko-technickými podmínkami jako hloubkou uložení, průtržemi plynů a podobně. Prozkoumané zásoby černého uhlí leží v okolí Frenštátu pod Radhoštěm s hloubkou uložení slojí cca 1 km.“ Ve stávající surovinové politice se tedy píše o prozkoumaných zásobách. Dále je zde horní zákon, podle jehož znění je ložisko černého uhlí v dobývacím prostoru odepsané převedené z bilančních do nebilančních zásob. Bilanční zásoby musely být vypočteny v rámci klasifikace ložiska. Tudíž všechny ukazatele jsou již známy, jinak by nemohlo dojít ke klasifikaci ložiska, výpočtu bilančních zásob a převedení zásob z bilančních do nebilančních. Jelikož tedy známe všechny ukazatele množstevní, jakostní, geologické, báňskotechnické a ekologické není důvod pro další průzkum ložiska.

Jaký je důvod? Myslíte si, jako většina obyvatel, že to je příprava pro těžbu?

Je zcela evidentní, že tímto průzkumem se zkomplikuje a zdraží konzervace a ochrana ložiska. Vznikne tedy tlak na vytěžení tohoto ložiska a navrácení investic do průzkumu a údržby ložiska.

OKD tvrdí, že ražba neovlivní život na povrchu. Co vy na to?

Jsem přesvědčen, že dojde k výraznému ovlivnění života lidí v Beskydech. Beskydy dalším průzkumem, který je prováděn pomocí těžebních technologií, budou postupně ztrácet svou značku. Začneme být nejen regionem rekreačním, ale také těžebním. Toto bude výrazně ovlivňovat budoucnost regionu. Nemůžeme se na celou problematiku dívat jako OKD, které vidí pouze čtyři roky průzkumu a poté se bude rozhodovat. Za tyto čtyři roky se OKD chce na Frenštátsku etablovat. Získat výhodnější pozici. Využít pak horní zákon ve svůj prospěch, protože budou mít povolenou hornickou činnost, i když pouze průzkumnou. V širších souvislostech by průzkum byl pro region naprostá katastrofa.

Autor: Ivan Pavelek

13.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
83

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.
AKTUALIZOVÁNO
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení