Speciální červené sběrné nádoby mají občanům ulehčit třídění elektroodpadů a zároveň zvýšit objem sběru menších spotřebičů. „Právě ty totiž nejčastěji končí v popelnici, odkud se k ekologické recyklaci nedostanou,“ upozornil mluvčí projektu Milan Anděl. Do konce července se podařilo neziskové společnosti ASEKOL rozmístit nové kontejnery v Novém Jičíně, Kopřivnici, Bílovci, Frenštátě pod Radhoštěm, Příboře a Studénce. Do nich mohou lidé házet drobná elektrozařízení, jako například klávesnice, kalkulačky, mobilní telefony nebo elektrické hrčky. Rozměr otvorů pro vhozeni je 30 na 50 centimetrů, což odpovídá standardní velikosti počítače. Zároveň speciální nádoby disponují i samostatným otvorem na baterie. „Z našeho průzkumu vyplývá, že lidé považují tradiční sběrná místa, jako jsou například sběrné dvory, za příliš vzdálená. V důsledku pak do nich odmítají nosit elektrozařízení, která se bez problémů vejdou do popelnice. Takový osud má například více než polovina elektrických hraček, nebo mobilních telefonů,“ vysvětluje regionální zástupce společnosti ASEKOL pro Moravskoslezský kraj Zdeněk Kovářík.

Co se týče elektroodpadů větších rozměrů, těch se mohou občané zbavovat na sběrných dvorech nebo při koupi nového spotřebiče v prodejně takzvaně kus za kus. A co se děje s vyhozenými spotřebiči dále? „Po vytřídění se elektrozařízení odvážejí k recyklaci. Ve specializovaných dílnách se rozebírají na jednotlivé díly, které se dále třídí, zvlášť se oddělují plasty, dřevo, kabeláž, železo, ale také barevné kovy jako jsou měď, hliník nebo zlato,“ osvětlil Milan Anděl s tím, že pouhých patnáct procent odpadu ze starých elektrozařízení není možné dále recyklovat.

V loňském roce se na Novojičínsku podařilo dostat k recyklaci téměř 160 tun elektroodpadů. Pomáhají k tomu i nejrůznější akce, které probíhají ve školách i městě a každým se jejich obliba stoupá. Jednou z posledních byla třeba Recyklohraní v Moravskoslezské kraji, do kterých se zapojily mateřské, základní i střední školy. Mezi nejaktivnější sběratelé z celého kraje se zařadila například ZŠ Kopřivnice – Mniší. Zde žáci odevzdali 4,4 tuny nepotřebných spotřebičů a druhého v pořadí za sebou nechali o téměř jednu tunu.