Bylo krátce po Vánocích, když se obyvatelka Ostravy Jana Duží chystala na cestu domů z Prahy, kde byla během svátků na návštěvě u rodiny.

Poprvé se rozhodla vyzkoušet nový spoj společnosti RegioJet. Koupila si lístek a na tabulích hlavního nádraží hledala, na kterou kolej její vlak přijede.

„Byly tam vypsány vlaky Českých drah, které jely před i po mém spoji, ale žlutý vlak nikde. Do poslední chvíle jsme nevěděli, kam máme jít čekat. Celá skupina lidí přecházela z peronu na peron a zjišťovala, odkud RegioJet vlastně pojede. Měla jsem strach, že mi vlak ujede. Nevím, proč nemůže být i RegioJet na informačních tabulích včas,“ popsala Deníku Jana Duží své trable při cestování. Podobné zkušenosti s chybějící informací o spojích RegioJetu na nádražních návěstidlech má více lidí z regionu, kteří se rozhodli žluté vlaky využít. Podle Aleše Ondrůje, mluvčího tohoto soukromého dopravce, je to nepříjemná záležitost, kterou bohužel RegioJet nezaviňuje.

„Oznamování o odjezdu spojů je v kompetenci Správy železniční a dopravní cesty. My bychom samozřejmě chtěli mít tuto informaci dostatečně dopředu na tabulích. V Ostravě jsme se už dohodli, že máme aspoň směrovací ceduli na nástupiště, ze kterého naše vlaky jezdí. Takže problém se týká spíše Prahy, kde je velká intenzita provozu,“ uvedl Ondrůj.

Jak dále zdůraznil, v sousedním Německu je dokonce rok dopředu jasné, který vlak kdy přijede na konkrétní kolej.

Cestující tak tento důležitý údaj mohou najít i v tištěných jízdních řádech nebo přímo na svém lístku. „S ohledem na zákazníka by se to mělo u nás zlepšit,“ dodal Ondrůj.

Podle Pavla Hally, mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), nestojí za pozdní informovaností o příjezdu žlutých vlaků snaha o bojkot RegioJetu jako přímého konkurenta Českých drah. „Při hlášení o jízdě vlaků přistupujeme ke všem dopravcům stejně,“ řekl Halla.

„Praha hlavní nádraží je zatížená stanice a ve špičkách probíhají hlášení nepřetržitě. Pokud je jasné číslo koleje, ze které bude vlak odjíždět, objevuje se na centrální informační tabuli v hale. V případě, že na koleji stojí ještě předchozí vlak, objevuje se informace o jízdě následného vlaku až po jeho odjezdu,“ vysvětlil dále mluvčí SŽDC. „Obdobná situace je ve většině značně vytížených stanic,“ dodal.

Problém s informacemi na tabulích ale není jediný, který cestující ve žlutých vlacích trápí. Čtenářům Deníku se už také stalo, že vystoupili z RegioJetu ve Svinově a těsně před nimi se vypnuly eskalátory. Nebo že složitě řešili nástup do vlaku pro osoby na vozíčku. České dráhy totiž dlouho nepůjčovaly své konkurenci nástupní plošinu pro handicapované. „Možnost využívat plošinu pro handicapované přece není možné mít jako předmět sváru. Proto jsme dlouho jednali a v prosinci došlo k pozitivnímu posunu. Už je hotová smlouva, která vstoupí v platnost od příštího týdne,“ vyjádřil se ještě Aleš Ondrůj s tím, že teď bude potřeba dořešit pronájem myček vlaků, kde ještě RegioJet s Českými drahami k dohodě nedospěl.

Související články najdete zde:Vlaková doprava v Ostravě