Projekt Brána otevřena 2009 organizuje společnost Regionální muzeum Kopřivnice ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Kopřivnice, kulturním domem, městskou kniihovnou, modelářským klubem a společností Ludvík Moravia.

Stejně, jako loni, se organizátoři budou snažit pomocí kulturních a volnočasových aktivit přiblížit obyvatelům a návštěvníkům města něco nového. „Hlavní program je určen pro širokou veřejnost, ale opomenuti by neměli zůstat ani úzce specializovaní návštěvníci,“ připomněl autor a koordinátor projektu Jan Ražnok a upřesnil, že letošní téma se jmenuje Japonská kultura v Kopřivnici. Zapojit do projektu se může kdokoliv z Kopřivnice a okolí, kdo si připraví jakoukoliv akci na japonské téma. „Název projektu odkazuje na otevřenost Lašské brány, lašské kultury jiným kulturním jevům a vlivům. Široké spektrum nejrůznějších aktivit umožní nahlédnout pod pokličku vybranému kulturnímu jevu z více hledisek. Každý si jistě najde, co jej zaujme,“ poznamenal Ražnok.

Obyvatelé a návštěvníci Kopřivnice se tak letos určitě mohou těšit na tradiční japonské zbraně, samurajskou zbroj a doplňky ze sbírek Náprstkova muzea v Praze, které představí v březnu Laššské muzeum. Muzeum Fojtství bude v polovině roku patřit zhruba dvěma stovkám japonských panenek a loutek z různého období. Městská knihovna připraví ochutnávku literatury od japonských autorů, Dům dětí a mládeže pojme tradiční divadelní přehlídku Bedna v japonském duchu a společně s kulturním domem připraví japonský Den dětí. Lahůdkou bude minivýstava modelářského klubu v Technickém muzeu Tatra, kde budou k vidění letadla japonských pilotů, a to nejen ta ze druhé světové války. O těchto i dalších akcích bude muzeum včas informovat.