Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukce památníku dostala reálnější obrysy

Zatímco po minulém zasedání zastupitelů ve Fulneku to vypadalo, že Fulnek zhatí Moravskoslezskému kraji žádost o dotaci na rekonstrukci Památníku J. A. Komen-ského, v pondělí bylo vše jinak.

17.12.2015
SDÍLEJ:

Památník Jana Amose Komenského ve Fulneku. Ilustrační foto.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Na pondělní zasedání zastupitelstva Fulneku, kde se mělo projednávat také darování pozemků u Památníku Jana Amose Komenského Moravskoslezskému kraji, přijeli Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska, a její zástupce Radek Polách.

„Muzeum, které má Památník J. A. Komenského ve správě, je vlastně prostředníkem mezi městem a Moravskoslezským krajem, který si své majetkové záležitosti řeší sám. Přijeli jsme především představit projekt, na který se bude podávat žádost o dotaci v novém roce. Vyhlášená dotace je na kulturní památky a národní kulturní památky, což znamená velkou šanci, že se podaří dotaci získat. Žádost o dotaci a projekt bude podávat přímo Moravskoslezský kraj, takže to by také mělo hrát pro to, aby podání žádosti bylo úspěšné," uvedla Sylva Dvořáčková.

Poté se ujal slova Radek Polách. Uvedl, že práce na projektu, jenž nese název „Jan Amos Komenský a jeho životní štěstí ve Fulneku", trvaly asi tři roky. Pro Moravskoslezský kraj je projekt jednou z priorit v oblasti kultury. „Památník, což je bývalý bratrský sbor, je jediná stavba na území České republiky, která je přímo spjata s kázáním a s působením Jana Amose Komenského," podotknul Radek Polách.

Připomněl, že kdysi se kolem stavby nacházely zahrady se stromy. Po roce 1945 stát vyjmul objekt z majetku města Fulnek a přičlenil jej jako součást instituce, jejímž následovníkem je muzeum.

„Uskutečnily se tady tři výrazné rekonstrukce, které přinesly i razantní změny. Ten projekt je svým způsoben návratem do původního stavu," dodal Radek Polách.

Nato přešel plynule k problematice pozemků. „Objekt je spravován komplikovaně, kdysi se investovalo do pozemků, které nejsou součástí stavby, jedná se například o přístupové schodiště a pozemky v okolí objektu," naznačil Radek Polách důvod žádosti o darování pozemků.

Samotný projekt stál asi 1 milion korun, stavba si má vyžádat kolem 23 milionů korun a expozice a interiéry dalších 7 milionů korun. „Musí vyřešit veškeré majetkoprávní záležitosti. Jde o darování pozemků přímo souvisejících s objektem památníku, a to hlavně o část, která je vstupní, o nástupní schodiště a část kolem objektu, která bude průchozná a nezbytná pro další údržbu objektu," upřesnil Radek Polách s tím, že projekt je součástí celostátního projektu Komenského cesty, a expozici bude stejně jako v roce 1992 dělat známý architekt Petr Fuchs. Zastupitelka Jana Mocová připomněla, že už na minulém zasedání měli zastupitelé problém s pozemkem za památníkem, včetně opěrné zídky. „Bude ten převod včetně pozemku za památníkem a opěrné zídky?" tázala se.

Radek Polách zopakoval, že pozemky, které s památníkem nesouvisí, včetně opěrné zdi, kraj jako dar nechce přijmout. „Kraj uvádí, že nabytí těchto pozemků by mohlo být základem neúspěchu v případě žádosti o dotaci," reagoval Radek Polách, načež zastupitelka Mocová řekla, že převod pozemku se zídkou se dá řešit i později. „Víme, že se ten svah nad opěrnou zídkou stále posunuje. Co se stane, když se svah pořádně podmáčí a sesune na nový opravený památník?" vyslovila obavy Jana Mocová. Právník města Václav Dobrozemský ale přítomné ujistil, že město by v takovém případě nemělo nést odpovědnost za škody.

Poté už došlo na hlasování všech 14 přítomných zastupitelů bezúplatný převod pozemků schválilo.

Autor: Ivan Pavelek

17.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení