„Od prvního lednového týdne evidujeme velký nárůst respiračních onemocnění u všech věkových kategorií dětí,“ potvrdila dětská a dorostová lékařka Vlasta Bolomová v Kopřivnice. „Jedná se o chřipky, záněty hrtanu, průdušek doprovázené zvýšenými teplotami i horečkou až ke čtyřicítce. Někteří rodiče dětí se svěřili, že onemocněla třeba i poloviny třídy včetně paní učitelky či kuchařky. Průběh nemoci u dětí není komplikovaný, ale chce to poctivě alespoň ten týden vyležet. Chtělo by to, aby alespoň týden pořádně mrzlo a zvýšená nemocnost se tak zarazila,“ doplnila Bolomová s tím, že rodičům nemocných dětí nevadí třicetikorunový poplatek za návštěvu ordinace. „Dospělí to berou normálně,“ dodala.

Také ve Studénce děti bojují s nachlazením. „Zaznamenali jsme nárůst onemocnění o dvacet až pětadvacet procent. Nejčastěji jde o virózy, chřipky,“ dětská a dorostová lékařka Šárka Pekařová ve Studénce s tím, že jejich ordinaci sužuje již od Vánoc jiný problém. „Momentálně tady máme epidemii neštovic,“ prozradila.

Dospělí pacienti se často snaží léčit sami, přesto i jejich kroky nakonec vedou do ordinace praktického lékaře. „Enormní nárůst pacientů nemáme. Přesto se výkyvy počasí podepsaly na vleklejším uzdravovaní lidí,“ sdělila praktická lékařka v Novém Jičíně Jana Miloševičová. „Pacienti často trpí suchým kašlem, nachlazením průdušek. Doporučuji onemocnění především vyležet, zajistit dostatečný přísun tekutin a vitamínů, mohou si vzít i paralen,“ poradila lékařka.

Vyšší nemocnost, asi o 20 procent, zaznamenal i Petr Miller, praktický lékař ve Fulneku. „Pacienty trápí onemocnění horních cest dýchacích, záněty průdušek. Stává se, ale není to běžné, že musíme v léčbě nasadit antibiotika i podruhé,“ sdělil Miller, který rovněž doporučuje dodržovat pitný režim a větší konzumaci vitamínů. Nárůst respiračních onemocnění se zcela vyhnul ordinaci praktické lékařky Nory Kamenčáková z Frenštátu pod Radhoštěm. „Musím zaklepat na dřevo, nemocných nepřibylo. Nemocnost se nezvýšila,“ prozradila Kamenčáková.