Šest let je opraveno vlakové nádraží v Bílovci, o rekonstrukci přiléhajícího autobusového nádraží se přibližně stejnou dobu pouze mluví. Letos však přípravy na modernizaci značně postoupily. Město nyní připravuje žádost o dotaci na revitalizaci nádraží, jejímž cílem je celková regenerace plochy autobusového nádraží.

ŘADA NOVINEK

„Bude kladen důraz na vytvoření prostoru nástupních a výstupních zastávek, bude vymezen prostor pro pohyb vozidel a pěších. Dojde k bezbariérovým úpravám prostoru autobusového nádraží, a to i v návaznosti na sousední vlakové nádraží," plánuje město. V lokalitě rovněž přibudou parkovací plochy a stojany na kola a vzniknou pěší komunikace, včetně například osvětlení za objektem GTC směrem na Tovární ulici.

Realizaci město plánuje rozdělit do několika etap tak, aby byl v co nejmenší míře omezen provoz autobusového nádraží a aby bylo zajištěno jeho bezproblémové fungování. Cestující se mohu těšit na řadu novinek. Čekání na spoj si budou moci zkrátit čtením knih z knihobudky, využít budou moci USB dobíjení, bezdrátové dobíjení či wifi z takzvané inteligentní lavičky.

Hodnota stavby byla vyčíslena na 31 milionů korun, pokud by však město dostalo dotaci, činila by až 90 procent z celkových uznatelných výdajů.

NOVÉ PARKOVIŠTĚ

Navíc by mělo nedaleko nádraží, u sportovní haly na ulici Komenského, vzniknout další nové velké parkoviště. Rovněž na tuto akci, za zhruba sedm milionů korun, by město chtělo získat dotaci.

„Kapacitně jsou plochy navrženy pro krátkodobá stání celkem 50 osobních vozidel, z nichž čtyři stání jsou pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace, a dvě stání jsou navržena pro autobusy. Prostor parkoviště bude doplněn o stojany na kola, lavičky a odpadkové koše," informuje dále vedení města s tím, že před základní školou vznikne pěší zóna. Pokud město získá dotace, stavební práce se rozběhnout v letech 2017 a 2018 a potrvají zhruba jeden rok.