Zateplení, výměna oken, rekonstrukce balkónů a vchodových dveří, to vše s důrazem na snížení energetické náročnosti budov. Toho se již brzy dočká osm domů se 188 byty na sídlišti Dlouhá. Jejich vlastníci byli totiž úspěšní se svými projekty, které nyní schválila rada města Nový Jičín.

„Žadatelé, což jsou převážně bytová družstva a společenství vlastníků, tak mohou na opravy svých nemovitostí čerpat prostředky z fondu Evropské unie,“ sdělila Marie Machková, tisková mluvčí města. Majitelé tak získali finanční podporu 7,5 milion korun. Práce začnou letos na podzim a skončit by měly o rok později. Jde již o čtvrtou výzvu integrovaného plánu rozvoje města – zóna sídliště Dlouhá. „Žadatelé o dotaci tentokrát zaslali městu k posouzení šest projektů a schváleny byly všechny. Hlavním hodnotícím kritériem bylo snížení energetické náročnosti domů a zlepšení jejich vzhledu,“ rozvedla Kateřina Nehasilová z odboru obecního podnikání.

Do projektu bylo největší a zároveň nejstarší sídliště v Novém Jičíně, které je mezi místními známé spíše pod názvem Máj, zařazeno v roce 2009. „S úpravami a modernizací veřejných prostranství započalo město letos. Bytové domy se začaly opravovat o rok dřív. Město vždy zveřejní výzvu, kdy si majitelé nemovitostí mohou zažádat o dotaci,“ doplnila Machková. Celkem bylo na revitalizaci prostranství a regeneraci bytových domů sídliště Dlouhá vyčleněno 182 milionů korun. Suma zahrnuje prostředky, které vynaloží město i majitelé domů a také unijní dotace. S dokončením kompletní přestavby se počítá v roce 2014.