V letošním roce došlo na železničních přejezdech v zemi už více než ke 40 nehodám. „Devět osob při nich zahynulo, šestnáct jich bylo zraněno,“ sečetl následky střetu automobilů s vlaky mluvčí drážní inspekce Zdeněk Neusar. V Moravskoslezském kraji eviduje inspekce 8 nehod, jednu mrtvou osobu a osmi zranými. „Shodou okolností jsou všechny následky těchto nehod z okresu Nový Jičín, a to nehody z 6. března a 19. ledna. Obě se staly na rozdílných přejezdech se světly mezi stanicemi Skotnice a Příbor,“ popsal a dodal, že Novojičínsko si připsalo ještě i třetí nehodu na přejezdu.

Udála se v pátek 14. března na přejezdu u Jakubčovic nad Odrou. Naštěstí se obešla bez ztráty lidského života. Vyžádala si ale čtyři zraněné a škodu přes milion korun. „Osobní vlak jedoucí z Budišova nad Budišovkou do Suchdolu nad Odrou se s nákladním automobilem Man, vezoucím štěrk, střetl na železničním přejezdu s výstražnými kříži. Při nehodě byly lehce zraněni tři cestující ve vlaku a spolujezdkyně v nákladním automobilu,“ uvedl Neusar. Podle předběžného šetření drážní inspekce je nehoda bez zavinění železnice. „Rozhledové poměry na přejezdu jsou dobré, strojvedoucí o jízdě vlaku varoval výstražným houkáním a přejezd je navíc doplněn značkou Stop, dej přednost v jízdě.“

Podle mluvčího drážní inspekce nelze říct, že by některý z přejezdů na Novojičínsku byl nebezpečný. „Přejezdy, mezi stanicemi Skotnice a Příbor, splňují všechny normy, jsou přehledné a době nehody byly v činnosti. Zavinění v obou případech tedy nebude na straně železnice,“ upozornil s tím, že vloni se na železničních přejezdech stalo v České republice 285 nehod, při nichž 31 lidí zemřelo a 120 se zranilo. „V Moravskoslezském kraji evidujeme v roce 2007 dvaadvacet nehod, tři mrtvé a pět zraněných,“ uzavřel Neusar.