Srna, zajíc anebo divočák. V denním světle milá a plachá zvířata, která dnes člověk zahlédne jen zřídka. Ve večerních a nočních hodinách se však tihle tvorové mění ve vážné nebezpečí ohrožující řidiče na silnicích.

Za uplynulý rok zaznamenali novojičínští policisté na katastrálním území Novojičínska 147 střetů motorových vozidel s lesní zvěří. Přestože se počet takto způsobených nehod rok od roku zvyšuje, policisté varují, že ve skutečnosti může být mnohem vyšší. „Novojičínští policisté totiž šetřili pouze ty případy, které poškození řidiči sami nahlásili," potvrdil domněnku tiskový mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Klasicky se nejvíce nehod odehraje v období, kdy je dlouho tma a slunečního světla je poskrovnu. Nejinak tomu bylo i v roce 2013. „K nejvíce dopravním nehodám došlo v měsíci říjnu, kdy bylo nahlášeno 19 nehod. Jen o jednu méně se stalo v dubnu," prozradil policejní mluvčí a pokračoval:

„Oproti tomu nejméně nehod způsobených zvěří jsme zaznamenali v lednu, kdy došlo k šesti střetům, a v únoru, kdy bylo nahlášeno pět nehod tohoto typu."

Ve zbývajících měsících došlo v průměru k deseti střetům, které řidičům a majitelům vozidel způsobily menší či větší vrásky na čele. Škody způsobené střetem se srnou, zajícem či divočákem se totiž pohybují od pár tisícovek až po desítky tisíc korun.

„Nejčastěji dochází k poničení přední části vozidel, rozbití čelních skel či světel a k poškození chladičů. Výjimečná ale nejsou ani zranění osob nebo totální zničení vozidel. Ne vždy se řidiči podaří střetu zabránit a mnohdy s vozidlem havaruje mimo komunikaci," sdělil Petr Gřes.

Nejrizikovější místo v okrese

Nejrizikovějším místem je úsek silnice číslo I/47 mezi 99. a 101. kilometrem, v blízkosti obce Bravantice. Tam zaznamenali novojičínští policisté 8 případů. „Vozidla se v tomto úseku střetla se srnami, zajíci, ale třeba i s bažantem. V souvislosti s nehodami jsme proto předsedovi tamního mysliveckého sdružení navrhli bezpečnostně preventivní opatření v podobě pachových ohradníků či odrazek proti zvěři," sdělil policejní mluvčí.

Na závěr dodal, že zvěř, která při nehodě uhyne, končí v rukou mysliveckého sdružení sídlícího v dané lokalitě. Aby zvěř skončila „na pekáči" řidiče, je proti zákonu. „V případech, kdy by si řidič ponechal zvěř, by se dopustil pytláctví," upozornil Petr Gřes.