V České republice využívá robotický systém pouze osm pracovišť a z nich jen tři, včetně Nového Jičína, disponují nejnovější verzí Da Vinci Xi. Multifunkční specializovaný robotický systém pro endoskopické operování celkově zlepšuje operační možnosti a nyní slouží i pacientům největšího zdravotnického zařízení na Novojičínsku.
„Robot je k dispozici gynekologům, chirurgům a urologům, kteří tak mohou provádět radikální operace pro nádorová onemocnění s větší bezpečností a šetrností," vysvětlila vedoucí Komplexního onkologického centra Nemocnice Nový Jičín Renata Soumarová. Da Vinci Xi, který stál 64 milionů korun, je lékařům k dispozici v prostorách centrálních operačních sálů.
V praxi vypadá práce s robotem tak, že lékař neprovádí úkony přímo nad pacientem, ale sedí opodál u ovládací konzoly a pomocí citlivých joysticků a pedálů provádí jemnou a přesnou operativu. Všechny počítačové systémy robotu jsou propojené optickými kabely a nově si operující lékař sám ovládá miniaturní kameru i jednotlivé operativní nástroje. To je jedna z novinek oproti klasické laparoskopické operaci, kdy kameru obsluhuje asistující lékař.
MENŠÍ A MOBILNĚJŠÍ
„Se systémem lze operovat v dolní i horní části břišní dutiny současně, což je důležité u celé řady zhoubných nádorů. Celkově došlo k další miniaturizaci systému, který má subtilnější a mobilnější systém ramen. Zároveň došlo k navýšení počtu a druhů instrumentace a výraznému zlepšení systému zástavy krvácení během operace," popisuje výhody nového robotického systému, jediného v Moravskoslezském kraji, primář novojičínského gynekologicko-porodnického oddělení Pavel Bartoš.
Kromě nejnovějšího Da Vinciho bylo do nemocnice v rámci projektu Integrovaného operačního programu ministerstva zdravotnictví a Evropské unie pořízeno ještě šest dalších moderních přístrojů. „Práci novojičínských onkologů zkvalitní také nový RTG simulátor, který slouží k získání informací pro výpočet individuálního ozařovacího plánu. Přístroj za 20 milionů je využit také při samotném zakreslení orientačních a referenčních bodů na těle pacienta," upřesnila Radka Miloševská, mluvčí zdravotnického holdingu Agel, který provozuje novojičínskou nemocnici.
Do té byl pořízen i jeden z nejvýkonnějších počítačových tomografů Somatom Definition AS+, také za 20 milionů korun. „Tomograf vytváří dokonalé rekonstrukce, i 3D náhledy, nitra těla pacienta. Vyniká především svou rychlostí, neboť dokáže během dvaceti sekund pořídit snímky v rozsahu dvou metrů, tedy ve výšce ležícího dospělého člověka," vyzdvihla přednosti nového tomografu Renata Soumarová s tím, že vybavení s nosností stolu až 220 kg umožní komfortně vyšetřit i silnější pacienty.
Investice do nových přístrojů za 150 milionů korun byla v drtivé většina hrazena z peněz ministerstva zdravotnictví a unijních dotací. Nemocnice Nový Jičín se na projektu podílela 22 miliony korun.