Až tisíce korun utratí někteří rodiče za vybavení školáka na začátku školního roku. Je však pravdou, že si mohou vybrat, zdali dítěti pořídí levnější pomůcky, nebo sáhnou hlouběji do kapsy a zakoupí značkové zboží. Prodejny jsou už nyní připraveny na obě varianty.

Například v Novém Jičíně nakupují rodiče zatím jen sporadicky. „Zatím moc nechodí. Většinou to nechávají na poslední chvíli, týden před začátkem školního roku a po něm. Někteří vyloženě nakupují až v září, protože dostanou od škol seznam věcí, co děti potřebují,“ vysvětlila prodavačka Hanka z papírnictví ve Štefánikově ulici. Dodala také, že na odbyt jdou rovněž značkové věci s vyobrazením oblíbených dětských hrdinů nebo postaviček z filmů. „Někteří tady utratí i za tisíc, ale jak kdo. Někdo zase koupí to nejlevnější, ale i tak se to rychle nasbírá. Lepší pastelky nebo temperky stojí i dvě stovky,“ vzpomněla sympatická prodavačka. Podobná situace je i v dalších dvou papírnictvích ve městě, kde teprve to „pořádné“ nakupování do školy čekají.

A jak se na to dívají například maminky, které s dětmi do papírnictví chodí nejčastěji? „Jsem tady jen pro nějaké drobnosti na první den, ale jinak doufám, že nám dá škola nějaký přesný seznam. Do výbavy jsem ochotná investovat zhruba dva tisíce korun,“ zmínila mladá maminka Petra. Radka z Bílovce zase přiznala, že do nového vybavení nehodlá příliš investovat. „Mám druháčka, takže jen dokoupím, co bude třeba.“

Podle průzkumu GE Money Bank vydají rodiče v České republice za školní pomůcky pro své děti asi 2,5 tisíce korun. Rodiče, kteří nakupují pro prvňáčky, však mají jednu výhodu. Tou je příspěvek z rozvojového programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR ve výši osm set korun na žáka, který dostávají školy na pokrytí výdajů, například na písanky, psací a rýsovací potřeby, výtvarné potřeby, desky na sešity a podobně.