Zdi několika kopřivnických domů zdobí v současné době jedenáct pamětních desek. Ty tamní obyvatele i turisty upozorňují na významné rodáky nebo osobnosti, které jsou s městem neodmyslitelně spjaty. Ve čtvrtek 1. května přibude v pořadí dvanáctá deska, a to na rodný dům běžce Emila Zátopka.

Legenda bydlela ve čtvrti Luhy

Legenda tohoto sportu a čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu bydlel v domě, který se nachází na nynější ulici 1. května ve čtvrti známé jako Luhy. Právě obyvatelé přilehlých domů, včele s praneteří Emila Zátopka, paní Jindřiškou Váchalovou, umístění pamětní desky nejen iniciovali, ale také ji sami financují.

„O vytvoření pamětní desky rozhodli občané čtvrti Luhy na své pravidelné zimní sousedské sešlosti v únoru loňského roku. Tímto činem chtěli vyjádřit hrdost na slavného kopřivnického rodáka, jehož rodný dům se v jejich čtvrti nachází a dodnes nebyl označen," uvedl hlavní organizátor akce Jaromír Naleraj s tím, že na pamětní desce, která bude osazena na stěně budovy, je ztvárněna známá běžecká silueta Emila Zátopka.

Slavnostní odhalení desky se uskuteční 1. května v 15 hodin. Podpořit obyvatele Luhů v jejich počinu může kdokoliv. „Akce bude pojata velice neformálně, obdobně jako předešlé sousedské sešlosti, kdy lidé žijící v této čtvrti přinesou co hospodyňky a hospodáři doma připraví a takovéto občerstvení," nastínil průběh organizátor a dodal: „V rámci odhalení proběhne také dobrovolná sbírka na částečné pokrytí nákladů souvisejících s touto akcí."

Odkazy na rodáky na rondelech?

V pořadí dvanáctá pamětní deska bude v Kopřivnici na nějakou dobu zřejmě poslední. Radnice v blízké budoucnosti žádnou další podobnou akci neplánuje. „Nějaká další deska v plánu není. Raději bychom na našich okružních křižovatkách umístili objekty, které by odkazovaly na slavné rodáky, jakými byli právě Emil Zátopek nebo Zdeněk Burian. V tuto chvíli máme zpracované ideové návrhy," upřesnila záměr radnice tisková mluvčím Lucie Petříčková.

Odkaz Emila Zátopka je ve městě automobilů vidět na několika místech. Nejen, že se v roce 1992 stal čestným občanem města, ale od roku 1995 nese jedna z tamních škol čestný název Základní škola Emila Zátopka. „Od roku 2002 v Kopřivnici každoročně startuje Běh rodným krajem Emila Zátopka a v roce 2005 byla v prostorách Technického muzea otevřena expozice Emila a Dany Zátopových," doplnila Lucie Petříčková.