Její úmrtí dnes potvrdil Městský úřad Příbor. Právě v Příboře Jane McAdam Freud v poslední době žila. Zemřela 9. srpna po těžké nemoci.

Jane McAdam Freud byla britská konceptuální sochařka, která se vyjadřovala zejména prostřednictvím instalací a digitálních médií. Její díla jsou zastoupena například v Londýně, New Yorku nebo Berlíně.

Do Příbora poprvé přijela v roce 2006 při příležitosti 150. výročí narození jejího pradědečka. Později se stala spolumajitelkou jednoho z domů na náměstí v Příboře, nedaleko rodného domu jejího slavného předka a také památníku věnovaného Sigmundu Freudovi.

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře.
Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře jak jej neznáte

Jak sama v rozhovoru pro Deník v roce 2008 řekla, do města se zamilovala. "Našla jsem spojení mezi svou uměleckou prací a objekty ze sbírky Sigmunda Freuda. Jak známo, právě on nasbíral přes dva tisíce starožitných soch, což mě fascinovalo, protože sbíral sochy a já je vytvářím. A vždycky jsem si přála, abych navštívila jeho rodné město a našla a pro sebe objevila spojnice mezi jeho životem a prací, a také svou tvorbou," uvedla při návštěvě Sympozia prostorových forem Ostrava 2008.