Nemalé trable s romskou komunitou donedávna pociťovalo vedení firmy Dotex v Novém Jičíně. Podnik sídlí na ulici Dolní brána hned vedle domů, ve kterých ještě loni bydlely převážně romské rodiny. A právě toto soužití bylo podle jednatelky Dotexu Ilony Těšlíkové velmi problematické. „Ve firmě jsem od roku 1993 a problémy se sousedící romskou komunitou byly neustálé. Okna romských sousedů totiž vedou na firemní pozemek a střechy. Proto jsme měli často rozbitá okna ve slévárně nebo nám mizelo uhlí. část hliněné střechy a podobně. Většinou jsme se stížností obrátili na město, bytový podnik a policii. Jelikož šlo o škodu do pěti tisíc korun, vše se řešilo jako přestupek s tím, že pachatel je neznámý,“ zavzpomínala Těšlíková s tím, že veškeré a mnohdy nemalé opravy musela firma hradit ze svých prostředků. „Nic nevíme. Nejsme žádní bonzáci,“ reagovali na krádeže v Dotexu romské rodiny.

Situace se zklidnila poté, co město prodalo šest domů v sousedství podniku i s romskými nájemníky soukromníkům, kteří by chtěli ze zruinovaných míst vytvořit nadstandardní bydlení v blízkosti centra. Město prodej domů i s nájemníky zdůvodnilo nedostatkem financí. „Na opravy zchátralých domů nemá město peníze a také efektivita takto vynaložených prostředků se zastupitelům nezdála přesvědčivá. Proto jsme po dlouhém váhání přistoupili k prodeji nemovitostí,“ vysvětlil před časem starosta města Ivan Týle. Problém se dostal až kministryni pro menšiny Džamile Stehlíkové. Ta nejprve při řeči sRomy kritizovala město za jeho přístup, voficiálním vyjádření pak Nový Jičín pochválila za řešení romské problematiky.

Loňský přesun rodin do náhradního ubytování pocítilo i vedení Dotexu. „Odsun romských sousedů je znát. Situace se zklidnila,“ potvrdila Těšlíková, která se v minulosti setkávala i s tím, kdy sousedící obyvatelé vylévali záchodové splašky přímo na střechu firmy a romské děti chodily na ústřednu například žebrat cigarety.

Problémy sromskou komunitou eviduje také Studénka. Situace byla před časem tak tragická, že do lokality zvané Stará kolonie chodily poštovní doručovatelky jen vdoprovodu strážníka městské policie. „Situace už se vtomto ohledu uklidnila a již několik let tam chodí pošťačky samy,“ poukázal starosta Ladislav Honusek. Připustil ale, že i když se radnice snažila sRomy něco udělat, moc velkého úspěchu nedosáhla. „Měli jsme projekt na jejich zaměstnání. Přistavili jsme kontejnery, aby se mohlo uklidit okolí jejich domů a vyčistit sklepy. Přibližně za měsíc to tam však vypadalo stejně jako před úklidem,“ postěžoval si.

Studénečtí Romové, kteří sdalšími sociálně slabými obyvateli, bydlí ve čtyřech domech staré dělnické kolonie, mají za to, že město se o ně nestará. Konkrétní ale nechtějí být. „Víme, že tato lokalita je jedním zproblémů Studénky. Jde o krizové místo, strážníci tam často jezdí krůzným hádkám, napadání. Ale jak to jednou pro vždy vyřešit? Momentálně nevíme,“ potvrdil Honusek.

Nad otázkou romské problematiky polemizují zastupitelé a vedení města také vOdrách. Tam ale zatím nenašli způsob, jak některé nešvary eliminovat. Vážně ale začali přemýšlet nad zřízením městské policie.

Při posledním sčítání lidu, vroce 2001, se kromské národnosti vokrese Nový Jičín přihlásilo v11 obcích přesně 344 obyvatel. VNovém Jičíně 144, Studénce 74, Bílovci 31, Kopřivnici 29, Šenově u Nového Jičína 23, Příboru 17, Fulneku 13, Odrách 6, Ženklavě 5, Skotnici a Klimkovicích 1. Odborníci na romskou otázku ale předpokládají, že počty Romů žijících vokrese je minimálně dvakrát až třikrát vyšší.

Pavel Karban

Elle Weissbrodová