Třináctiletou africkou dívku Rosaline adoptovali žáci Základní školy Tyršova 913. Jen díky jim Rosaline usedne za pár týdnů do školní lavice v Conakry v Guineji, kde zanedlouho začne nový školní rok.

O osudu dívky se žáci školy dozvěděli na stránkách občanského sdružení Pro-contact, které zajišťuje adopci na dálku pro téměř tisíc dětí v Guineji „Tam jsme se také dočetli, jaká je možnost vzdělání pro guinejské děti. Guinea má v současnosti jednu z nejnižších gramotností na světě. Číst a psát umí pouhých šestatřicet procent obyvatel, přičemž gramotných mužů je více než dvaapůlkrát tolik, co žen,“ uvedl Petr Ondryáš, učitel ZŠ Tyršova.

Zejména ženy jsou na tom velmi špatně. Mezi staršími patnácti let jich umí psát a číst pouze 22 procent. Školní docházku v současné době zahájí pouze 61 procent dětí příslušného věku, ostatní ji nezahájí. „Z dětí, které do školy začnou chodit, čtvrtina nedochodí ani do páté třídy a docházku předčasně ukončí,“ pokračoval Ondryáš.

Základní škola Tyršova platí Rosaline školni docházku již třetím rokem. Mimo to, dívce udělali radost tím, že jí poslali panenku, učebnice, moskytiéru či nové boty a balíčky samolepek. „Dvakrát ročně od ní dostáváme dopis a obrázky. Poslední dopis jsme od ní dostali v červnu,“ zmínil se Ondryáš.

Rosaline dopis adresuje milým rodičům, kterým oznamuje, že dostala dárky a připravuje se na školní rok, který začne v září a potrvá devět měsíců. Ve škole se děti učí od 8 do 14 hodin. „Ve škole máme opakovací hodiny s učiteli. Učíme se matematiku, francouzštinu, chemii, fyziku, občanskou výchovu, tělocvik, dějepis a zeměpis,“ přiblížila Rosaline. K tomu přidala jména svých školních kamarádů a sestřenic. „Přála bych si, abyste mi příště poslali: učebnici angličtiny, fotku vaší rodiny a vás samotných. Mám mladšího bratra, který se jmenuje Saa Bernard Bongono. Mám ráda sport, fotbal. Na závěr vám posílám velkou pusu,“ píše Rosaline v dopise.

Pro adoptivní rodiče ze ZŠ Tyršova nastal povinnost zaplatit v přepočtu 5250 korun jako školné na další školní rok. „Stejně tak jako v předchozích letech chceme tuto částku získat sběrem papíru. V předchozích letech to nebyl problém, ale propad cen papíru nás vede k tomu, nasbírat co nejvíce, abychom Rosaline mohli školné zaplatit. Žáci a rodiče už začali doma shromažďovat balíky papíru, kromě kartonů. Přivítáme i pomoc obyvatel Frenštátu pod Radhoštěm,“ dodal Ondryáš a upřesnil, že pokud lidé budou chtít, mohou přivést starý papír na školní dvůr ZŠ Tyršova ve dnech 14. a 15. října, kdy akce vypukne. „Získané peníze pomohou africké dívce Rosaline poskytnout to, co my máme zdarma – vzdělání,“ uzavřel Ondryáš.