„Já si myslím, že se trhat může, protože je i běžně v prodeji,“ nechal se slyšet jeden z příborských rybářů a znalců přírody Milan Konvička, který má hezky se zelenající rostlinu v oblibě od mládí.

„Roste nejvíce tady v okolí, je to povodí Sedlničky – od ústí do Odry a myslím, že až po Ženklavu,“ popisoval s tím, že letošní břehy jsou hustě zarostlé bylinkou, která je pro některé skutečným symbolem příchodu jara.

Dopravní omezení na Novojičínsku, 5. 4. 2024.
VIDEO: Novojičínské dopravní peklo vypuklo. Mnoho se toho děje kolem dálnic

„Začal růst dříve, je pěkný, krásný, protože je dostatek vlhka a on vlhko potřebuje. Teprve teď některé vyrážejí do květu, stejně je to minimálně o čtrnáct dní spíše, než obvykle,“ poznamenal Konvička.

Ke sběru medvědího česneku uvedl, že se využívají jak lístky, tak cibulky. „A jsem slyšel, že se dokonce sbírá i květ,“ doplnil.

K tématu

Medvědí česnek je vytrvalá bylina dorůstající do výšky 20 - 40 cm. Z úzce válcovité cibule vyrůstají 2 - 3 listy, které jsou přízemní, elipticky kopinaté a řapíkaté. Listy jsou výrazně aromatické. Stvol je přímý, téměř oblý. Malé květy jsou uskupeny do polokulovitých okolíků, které je tvořeno ze 6 - 20 květů. Mají bílé zbarvení a objevují se v průběhu května. Plodem je tobolka.

Medvědí česnek raší velmi brzy na jaře. Po odkvětu listy zvadnou a s příchodem léta se zatahují. Rostlina je vhodná především do bylinkových záhonů, ale své uplatnění najde i v zahradách přírodního typu. Listy se sbírají před květem, to jsou nejvíce aromatické a používají se k dochucování pokrmů.

Obsahují vysoké množství vitamínu C a látky s antibakteriálními účinky. Užívá se při nachlazení, k pročištění střev i žaludku, na snížení krevního tlaku a proti kornatění cév.