„Byl to jeden z nejlepších ročníků. Počasí se vydařilo fantasticky. Už během soboty přišlo více lidí, než minulý rok za oba dva dny,“ radoval se organizátor akce František Vyhňák z ostravského spolku vodáků Campanula. „Letos se akce zúčastnilo 1375 platících vodáků, přičemž jednorázový účastnický třicetikorunový poplatek platil po oba dva dny a mnoho lidí přišlo v sobotu a potom ještě i v neděli, takže celkový počet se pohybuje okolo dvou tisíc. Pro srovnání vloni bylo na akci 970 účastníků,“ pověděl František Vyhňák.

Vodáci zdolávali asi desetikilometrový úsek řeky od hráze přehrady Šance v Ostravici až do Frýdlantu nad Ostravicí. „Ostravice letos byla fantastická. Voda tekla tak akorát, ani hodně ani málo, všechno bylo dobře zorganizováno a počasí nádherné. S kamarády jsme si celý úsek sjeli v sobotu i v neděli a otočili jsme to celkem pětkrát. Kdyby nebyl večer, klidně bychom jeli ještě znova,“ pochvaloval si sjezd vodák Radomír Petroš z Dobré. „Vloni to bylo taky fajn, ale byla strašná zima, takže si to člověk tolik nevychutnal,“ zavzpomínal.

Ani letos voda v řece nebyla právě vřelá. „Zkusil jsem změřit teplotu vody a měla rovné 3 stupně Celsia,“ prozradil vodák Radek Recman z Ostravy. Slunečné počasí a teploty vzduchu kolem dvacítky ale pocákané vodáky rychle zahřívaly. „V některých úsecích je Ostravice docela náročná a spousta lidí se nedobrovolně vykoupala, když loď na peřejích nezvládli. Některé posádky ve vodě skončily i několikrát. Každou chvíli jsme někomu házeli záchranné lano, naštěstí se nikdo neutopil,“ smáli záchranáři z Vodní záchranné služby Ostrava. Ze studené vody si vodáci ovšem nic nedělali. Někteří kajakáři se dokonce divákům postarali o napínavé divadlo, když se v jednomístných loďkách pokoušeli zdolat rozbouřené ostravické peřeje. Někteří je projeli bez zaváhání a z pěny pod peřejemi se vynořili s hlavou vztyčenou. Jiní z loďky vypadli a poté přišli na řadu záchranáři, kteří vylovili kajakáře a níže po proudu pak i jejich lodě.

Na vodácké snažení se přišel podívat i hrázný z přehrady Šance. „Máme v přehradě hodně vody a musíme snížit hladinu. Vodu bychom museli odpouštět v každém případě a letos se do toho přesně trefil termín vodácké akce,“ pověděl hrázný Milan Katauer. „Na vodácký sjezd jsme z přehrady v sobotu i v neděli pustili 22 kubíků za sekundu, průtok ale zůstal zvýšený na 16 kubíků vody za sekundu také před a po samotné akci. Ani to ale k potřebnému snížení hladiny v přehradě nestačilo, proto jsme v pondělí 6. dubna ráno průtok zvýšili až na 40 kubíků vody za sekundu s tím, že v úterý ráno situaci vyhodnotíme a o dalším odpouštění rozhodneme,“ vysvětlil Milan Katauer.